Aktywizacja osób starszych – potrzeba rozwoju i poprawy jakości życia

Polskie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje – według prognoz GUS-u w 2050 r. 40% populacji będą stanowić osoby powyżej 60. roku życia. Dlatego konieczna wydaje się aktywizacja osób starszych. Nie ma wątpliwości, że odpowiednie działania mogą poprawiać jakość życia seniorów, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i społecznym. Jakie formy aktywizacji seniorów są obecnie najbardziej popularne, zwłaszcza w domach opieki?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego aktywizacja osób starszych jest ważna,
  • jakie są formy aktywizowania seniorów,
  • w jakich miejscach są prowadzone działania aktywizacyjne seniorów.

Według danych GUS-u pod koniec 2014 r. 22% całej populacji będą stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. Do 2050 r. będzie ich blisko dwa razy więcej. Oznacza to, że seniorzy będą w naszym społeczeństwie najliczniejszą grupą. Właśnie dlatego coraz większą wagę przykłada się do ich aktywizacji.

Aktywizacja osób starszych – dlaczego jest ważna?

Postępujące procesy starzenia nie są łatwe do zaakceptowania dla wielu seniorów. Czują się niepotrzebni, wyobcowani, zamykają się w sobie. Oczywiście trudności sprawiają również fizyczne objawy starzenia – różnego rodzaju choroby, dolegliwości, postępująca niesprawność. Wszystko to może wpływać na samotność seniorów oraz poczucie wyizolowania. Niektóre badania pokazują, że brak szeroko rozumianej aktywności seniorów może być nawet przyczyną ich przedwczesnej śmierci!

Aktywizacja seniorów to różnego rodzaju działania, których celem jest jak najdłuższe zachowanie ich aktywności społecznej, samodzielności życiowej, sprawności umysłowej oraz fizycznej. Aktywizacja niesie ze sobą wiele korzyści dla osób starszych:

  • pozwala im na kontaktowanie się z innymi ludźmi,
  • daje poczucie przynależności do określonej grupy,
  • podnosi samoocenę, daje satysfakcję,
  • pozwala zachować dobre samopoczucie psychiczne.

W zależności od rodzaju aktywizacji może ona również pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne osób starszych – przykładem jest chociażby odpowiednio dobrana rehabilitacja dla seniorów.

Aktywizacja seniorów – skuteczne sposoby

Jakie formy może przyjmować aktywizacja osób starszych?

  • Rehabilitacja seniorów – w postaci odpowiednio dobranych biernych i czynnych ćwiczeń fizycznych. Mają one na celu utrzymać sprawność fizyczną, zahamować jej utratę lub przywrócić ją po przebytej chorobie. Rehabilitacja może obejmować fizykoterapię, hydroterapię, laseroterapię oraz różne inne formy rehabilitacji zalecone przez specjalistów.
  • Muzykoterapia – jedna z form terapii zajęciowej dostępnych w warszawskim domu opieki Willa Łucja. Jest to wykorzystanie muzyki do poprawy samopoczucia oraz zdrowia. Polega zarówno na słuchaniu muzyki, jak i śpiewie czy grze na instrumentach. Muzykoterapia obniża ciśnienie krwi, reguluje napięcie mięśniowe, a nawet zmniejsza odczuwanie bólu!
  • Arteterapia – czyli terapia przez sztukę, również z powodzeniem wykorzystywana w Willi Łucja. Polega na tworzeniu różnego rodzaju dzieł artystycznych przy pomocy rozmaitych technik: malowania, wycinania, klejenia, rzeźbienia. Arteterapia pomaga m.in. redukować stres oraz podnosić samoocenę seniorów.
  • Sport i rekreacja – zarówno w większych, jak i mniejszych miastach są organizowane zajęcia fizyczne dedykowane seniorom, takie jak odpowiednia gimnastyka, nordic walking, przejażdżki rowerowe, grupowe spacery. Są one doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, budują społeczne więzi i co ważne – pomagają zachować zdrowie i dobrą kondycję.
  • Klub filmowy – wspólne spotkania przy dobrym filmie i żywe dyskusje po obejrzanym dziele to dobry sposób na zawiązywanie nowych znajomości i zajęcie wolnego czasu. Willa Łucja oferuje swoim pensjonariuszom regularne spotkania kinematograficzne.
  • Kącik poetycki – zachęcanie do przenoszenia swoich emocji na papier przynosi pozytywne rezultaty w terapii osób cierpiących na lęki i frustracje. Zajęcia w Willi Łucja mają elementy biblioterapii połączonej z odpowiednio dobraną muzyką.

Aktywizacja seniorów – gdzie i jak?

Miejsc, w których osoba starsza może wziąć udział w różnego rodzaju działaniach aktywizujących, jest naprawdę wiele! W dużych miastach powstaje coraz więcej tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które prowadzą działalność edukacyjną i społeczną. Seniorzy mogą tam poszerzać swoją wiedzę, ale również po prostu przebywać wśród innych ludzi i rozmawiać z nimi.

Fundacje charytatywne, schroniska dla zwierząt, domy dziecka czy organizacje pożytku publicznego również aktywizują seniorów. Osoby starsze mogą tam pełnić funkcje wolontariuszy. Z kolei koła seniora, znajdujące się niemal w każdej gminie, organizują różnego rodzaju zajęcia czy wycieczki turystyczne.

Przestrzenią aktywizacji osób starszych może być także dom opieki, taki jak prowadzona przez sieć Enel-senior Willa Łucja, w której seniorom oferowane są zarówno pobyty dzienne, jak i pobyty stałe.

To oczywiście tylko kilka przykładów. Aktywizacja seniorów może obejmować również udział w dedykowanych im przedstawieniach teatralnych czy seansach kinowych, udział w lekcjach tańca, kursach językowych, kursach obsługi komputera itp. Najważniejsze, by wybrana aktywność była dla seniora przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj