Dr Iwona Adamska z Zakładu Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego jest jedną z laureatek prestiżowego wyróżnienia, jakim jest Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Naukowiec Przyszłości”.

10 czerwca 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas uroczystej Galii „Polscy Naukowcy Przyszłości”  organizowanej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju dr Adamska odebrała certyfikat laureata za projekt pt.: „Mechanizm regulacji syntezy neurosteroidów pod wpływem czynników prozapalnych i zegara molekularnego w szyszynkach kurcząt”.

Jak zareagowała Pani na informację, że została Pani laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju?

Przede wszystkim było to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ się tego zupełnie nie spodziewałam! W Polsce jest wielu wybitnych naukowców prowadzących wspaniałe badania. W dodatku z rozwojem przeważnie kojarzą się badania praktyczne – badania aplikacyjne, w związku z tym nagroda za badania podstawowe jest dla mnie olbrzymim zaskoczeniem, ale i ogromnym wyróżnieniem.

Co dla Pani oznacza to wyróżnienie?

Jest to dla mnie powód do dumy, a z drugiej strony ogromna odpowiedzialność, którą się czuje, bo coraz bardziej widać, że moja praca ma jakieś znaczenie nie tylko na mnie, ale i dla innych. Ogromna odpowiedzialność i ogromna satysfakcja. Zawsze miło wiedzieć, że to co się robi ma dla kogoś jakieś znaczenie i ludzie to doceniają. Bardzo się cieszę.

Ostatni raz rozmawiałyśmy poł roku temu. Co aktualnie się u Pani dzieje?

Przede wszystkim piszę nowy wniosek grantowy na kolejny projekt NCN, który niebawem będę składać. Ten projekt będzie bazował na moim poprzednim grancie i wynikach, które już otrzymaliśmy. Oprócz tego przygotowujmy do druku dwie publikacje z już otrzymanymi wynikami projektu, za który zostałam nagrodzona. Jesteśmy także w trakcie prac nad sklonowaniem fragmentów promotorów genów kodujących enzymy szlaku biosyntezy neurosteroidów i przeprowadzeniem ich analizy funkcjonalnej. Wraz z zespołem rozpoczęliśmy właśnie badania dotyczące udziału kolejnej ścieżki sygnałowej w regulacji syntezy neurosteroidów przez czynniki prozapalne, do tej pory skupialiśmy się na badaniach ścieżki sygnałowej NF-kB, teraz weszliśmy w ścieżkę kinaz MAP. Bardzo pomocny okazał się sprzęt, który udało nam się zakupić z dotacji ministerialnej, w związku z tym zaplanowane badania będziemy wykonywać bardziej czułymi i nowoczesnymi metodami, niż pierwotnie planowaliśmy. Jest dużo pracy!

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Rozmawiała

 Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*