Odsetek umieralności z powodu chorób nowotworowych jest Polsce bardzo wysoki, nie tylko na tle świata, ale przede wszystkim Europy. W ostatnich latach udało się w istotny sposób poprawić wczesną diagnostykę, nadal należy jednak pracować nad ich uleczalnością, która pozwoli obniżyć próg śmiertelności.

Naukowcy z Zakładu Chemii i Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierownictwem prof. Ireneusza Majsterka opracowują innowacyjną metodę celowanej terapii przeciwnowotworowej z wykorzystaniem inhibitora PERK w szlaku zależnym od czynnika eIF2α. Wyselekcjonowane przez naukowców inhibitory posiadają wysoką aktywność na poziomie komórkowym, przy tym nie są cytotoksyczne. Pozwoli to na skuteczniejsze leczenie, zmniejszając efekty uboczne występujące w tradycyjnej chemioterapii. Prace są na etapie badań przedklinicznych.

Badania w modelu in vitro zakończyły się sukcesem. Aktualnie kończymy fazę badań przedklinicznych in vivo, następnym krokiem jest formulacja leku,  która pozwoli dobrać jego właściwą postać – co ma kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia. Kolejnym etapem będzie faza badań klinicznych –  mówi prof. Majsterek.

Dotychczasowe wyniki projektu pozwalają śmiało myśleć o wdrożeniu produktu na rynek farmaceutyczny.

Mamy  wyselekcjonowaną substancję aktywną, która może być składnikiem nowego leku, jesteśmy na końcowym etapie badań. Teraz musimy przejść przez proces certyfikacji tak, aby powstał z tego lek – dodaje dr n. med. Wioletta  Rozpędek, współautor projektu. Chcemy, żeby to się odbywało w Polsce. Dlatego poszukujemy współpracy na  naszym rynku, z udziałem firm, które są otwarte na innowacyjne leki, mogące służyć jako terapia onkologiczna – konkluduje prof. Majsterek.

Za realizację projektu naukowcy otrzymali Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019, w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Prace badawcze zostały sfinansowane z grantów PRELUDIUM nr 2015/19/N/NZ3/00055 oraz OPUS nr 2016/23/B/NZ5/02630 przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj