Nowatorska technologia produkcji stali stopowych od ArcelorMittal Warszawa kierowana dla przemysłu motoryzacyjnego gwarantuje uzyskanie powtarzalnej, bardzo wysokiej czystości metalurgicznej stali.

Jedna z najnowocześniejszych hut stali w Europie, produkująca wyroby kierowane dla przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, łożyskowego, w przeróbce plastycznej oraz do budownictwa, po raz kolejny wychodzi naprzeciw ciągle rosnącym wymaganiom rynku motoryzacyjnego. Najnowszy projekt badawczo-rozwojowy współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego skupia się na opracowaniu i wdrożeniu nowatorskich technologii produkcji stali superczystych dla przemysłu motoryzacyjnego. Głównym założeniem opracowywanego działania jest możliwość uzyskania wyższej czystości metalurgicznej stali jakościowych, w porównaniu do obecnie uzyskiwanej metodami standardowymi .

– Jednym z etapów projektu jest zbadanie wpływu różnych mediów chłodzących na własności stali. Związane jest to ze zwiększeniem wydajności urządzenia do ulepszania cieplnego, ale również ze zbadaniem możliwości obniżenia stopowości stali, jednocześnie uzyskując takie same własności wytrzymałościowe – mówi Artur Dobosz, Dyrektor działu jakości i technologii w ArcelorMittal Warszawa Sp. z o. o.

Wdrażana technologia wpisuje się w obecny trend w motoryzacji, a więc w poszukiwanie alternatywnych materiałów, które będą miały wpływ na możliwość zmniejszenia wagi samochodów.

Główne obszary prac badawczo – rozwojowych dla projektu opierają się na identyfikacji poziomu metalurgicznej czystości i rodzaju wtrąceń niemetalicznych stali jakościowych oraz zaplanowaniu prób z wykorzystaniem różnych materiałów używanych w trakcie obróbki pozapiecowej płynnej stali w celu zweryfikowania ich wpływu na czystość metalurgiczną stali. Dodatkowo wyznaczeny jest model formowania i wypływania wtrąceń niemetalicznych oraz opracowanie szczegółów technologicznych przy obróbce pozapiecowej stali jakościowych w celu uzyskania powtarzalnych wyników czystości metalurgicznej. Trzecim z segmentów jest wyznaczenie diagramów CCT, doboru składu chemicznego oraz znalezienie optymalnego ośrodka chłodzącego w celu uzyskania optymalnych własności mechanicznych przy zwiększeniu wydajności agregatu do ulepszania cieplnego.

Projekt dotyczący opracowania i wdrożenia nowatorskiej technologii produkcji stali superczystych został podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich zweryfikowany został stan obecny, czyli poziom na jakim się znajduje. Dodatkowo warszawska huta skupiła się na opracowaniu założeń technologii, która pozwoli uzyskiwać bardzo duże czystości metalurgiczne stali, bazując na dotychczasowych doświadczeniach. Jednocześnie wprowadzone zostały dodatkowe elementy, które ułatwiły uzyskanie powtarzalnie założonych celów. W pierwszych miesiącach prac badawczych specjaliści weryfikowali stan obecny, bez zmian w technologii.

W drugim etapie, który się właśnie zaczyna, ArcelorMittal Warszawa zacznie weryfikować założenia na próbach przemysłowych. Omawiana technologia ma zagwarantować powtarzalność oraz zminimalizować błędy ludzkie w trakcie procesu. Jeśli założenia się sprawdzą, warszawska huta uzyska gwarancję spełnienia najostrzejszych wymagań klientów.

– W kolejnym kroku wprowadzaliśmy modyfikacje, między innymi czasów poszczególnych etapów, a także próbowaliśmy różnych materiałów, które mogłyby nam w tym pomóc. Głownie chodzi o modyfikację żużla rafinującego, który jest w tym przypadku kluczem. Jeżeli chodzi o aspekt medium chłodzącego, to w głównej mierze skupiliśmy się na laboratoryjnym porównaniu parametrów różnych materiałów i ich wpływie na przebieg procesu hartowania stali – tłumaczy Artur Dobosz.

Po zakończeniu wszelkich prac zostanie uruchomiona produkcja stali superczystych, które przeznaczone głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, będą oferowane z bardzo dobrymi wskaźnikami czystości metalurgicznej, a więc spełnią rosnące wymagania rynku i staną się konkurencyjne w skali krajowej i europejskiej.

Optymalizacja procesu ulepszania cieplnego dodatkowo poprawi wydajność linii oraz zoptymalizuje proces pod kątem łatwiejszego i stabilniejszego uzyskiwania wymaganych własności mechanicznych dla stali jakościowych w stanie ulepszonym cieplnie.

– Do realizacji zadania wybraliśmy Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, jako jednostkę mającą bardzo duże doświadczenie w hutnictwie oraz posiadającą wykfalifikowaną kadrę, a także laboratoria na najwyższym poziomie – mówi Artur Dobosz, Dyrektor działu jakości i technologii w ArcelorMittal Warszawa.

Warszawska huta planuje zakup specjalistycznego urządzenia do badań immersyjnych, które w bardzo dokładny sposób zweryfikuje działania badając z dużą częstotliwością jakość wewnętrzną stali.

Jedna z najnowocześniejszych hut stali w Europie wytwarza swoje wyroby dla przemysłu motoryzacyjnego, czyli do kuźni matrycowych, gdzie wykonywane są z niej odkuwki przeznaczone do elementów silników, zawieszenia, skrzyń biegów oraz łożysk tocznych.

Adrian Morel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj