O planach na nowy rok akademicki, innowacyjnych kierunkach kształcenia oraz dobrej współpracy z biznesem z Kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Teresą Bogacką, rozmawia Michał Wiechoczek.

Państwa uczelnia znana jest z innowacyjnej oferty dydaktycznej oraz zorientowania na potrzeby studentów i rynku pracy. Co leży u podstaw Państwa sukcesu?

Przede wszystkim jest to spójna wizja działalności i stawianie sobie określonych celów. Zawsze staramy się oceniać w sposób realny możliwość wykonania zadań, jakie sobie postawiliśmy. Nie byłyby one jednak możliwe bez fantastycznego zespołu pracowników, który udało nam się zbudować w ciągu wielu lat działalności uczelni. Bardzo duże znaczenie ma również nasza współpraca ze środowiskami samorządowymi i biznesowymi. Dzięki partnerskim relacjom i stałej kooperacji możemy liczyć na ich pomoc w realizacji naszych planów.

Jakie są Państwa cele na nowy rok akademicki?

Bardzo cieszy nas perspektywa nowego roku akademickiego na naszej uczelni. Zawsze konsekwentnie analizujemy naszą pozycję w rankingach uczelni wyższych w Polsce. Ten rok kończy się dla nas bardzo wysoką pozycją. Pozytywna weryfikacja uczelni i jej wysoka ocena w rankingach jest dla nas dowodem zaufania studentów i absolwentów. W tym roku odnotowaliśmy o ponad 30 proc. wyższe zainteresowanie niż w poprzednim roku. Tak wysoki poziom zaufania pozwala nam na realizację szeregu nowych, ciekawych projektów. W nowym roku akademickim ruszyły aż cztery kierunki nauczane w języku angielskim, których realizacja możliwa jest dzięki współfinansowaniu z funduszy europejskich. Spotkały się one z olbrzymim zainteresowaniem kandydatów. Otrzymaliśmy ponad 700 zgłoszeń, ostatecznie zakwalifikowaliśmy 220 osób, które będą studiować na tych kierunkach. Otworzyliśmy również nową specjalizację na kierunku psychologia – psychologia biznesu, która w 30 proc. sfinansowana została również dzięki funduszom europejskim. Ruszyła też nowa specjalizacja w ramach rachunkowości i finansów – data science w finansach. Wdrażane przez nas oferta dydaktyczna jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy oraz oczekiwania pracodawców. Dobre przygotowanie absolwentów skutkuje szybkim znalezieniem przez nich pracy. Dzięki takiej polityce możemy pochwalić się dynamicznie rosnącym poziomem rekrutacji.

Które kierunki cieszą się na Państwa uczelni największym zainteresowaniem?

W pierwszej kolejności należy wymienić tu nasze kierunki inżynierskie – mechanikę i budowę maszyn. Mamy doskonale wyposażone i nowoczesne laboratoria. Duży nacisk stawiamy na praktyczną naukę zawodu, dzięki czemu nasi absolwenci są świetnie przygotowaniu wobec oczekiwań rynku pracy. Kolejnymi kierunkami, które cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem są bezpieczeństwo wewnętrzne, psychologia oraz logistyka. Kierunki te są odpowiedzą na potrzeby pracodawców, a doskonałe przygotowanie praktyczne sprawia, iż ich absolwenci szybko odnajdują się na rynku pracy. Jednakże największym tegorocznym hitem na naszej uczelni okazało się pielęgniarstwo. W tym roku zgłosiło się ponad 600 osób na pierwszy rok studiów właśnie na tym kierunku i to we wszystkich możliwych wariantach – studiach pierwszego stopnia, pomostowych oraz drugiego stopnia. Niezwykle ważnym aspektem jest tutaj fakt, iż jako jedyni w Polsce prowadzimy naukę pielęgniarstwa również po angielsku.

Jak układa się Państwa współpraca z otoczeniem biznesowym?

Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i to od wielu lat. Muszę z zadowoleniem zauważyć, iż zmiany w zakresie praktyk zawodowych, jakie planowane są w ramach nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, nam udało się wprowadzić już w 2012 r. Od tego roku bowiem wprowadziliśmy praktyczny profil studiów pierwszego stopnia z trzymiesięcznymi praktykami zawodowymi. Co ważne wiele warsztatów i zajęć na WSEI prowadzonych jest przez praktyków gospodarczych, którzy jako nasi partnerzy powołani są na każdym z kierunków. Utworzona przy uczelni Rada Ekspertów Społeczno- Gospodarczych pomaga nam w przygotowywaniu programów nauczania. Od początku naszej działalności realizujemy projekty dla firm, dzięki czemu budujemy dobre relacje z przedsiębiorcami. Wiele kierunków, na które pojawiało się zapotrzebowanie na rynku pracy było właśnie uruchamianych u nas, jako pierwszych w regionie. Jesteśmy prekursorami, jeśli chodzi o odpowiedź na potrzeby pracodawców. Dzięki takiej polityce nasi studenci świetnie radzą sobie na rynku pracy. Największym dowodem zaufania dla naszej oferty edukacyjnej jest fakt, iż 70 proc. kandydatów zgłasza się do nas w wyniku polecenia. Jest to dla nas sygnał, że dobrze wykonujemy nasza pracę. Przykładamy również bardzo dużą wagę do faktu, jak oceniają nas nasi studenci- informacja z ich strony jest dla nas niezwykle ważna i pomaga nam odpowiadać na ich potrzeby. W WSEI student jest zawsze naszym partnerem w procesie edukacyjnym.

Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj