Popieramy główne kierunki regulacji w nowym projekcie ustawy o uczelniach – napisali w uchwale przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Zapewnili, że z uznaniem odnotowują działania resortu nauki w dopracowywaniu projektu.

22 stycznia w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) wraz ze zmianami wprowadzonymi po trwających od września ub. roku konsultacjach społecznych i międzyresortowych.

Uchwałę prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie tego projektu z 29 stycznia zamieściło w czwartek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

„Popieramy główne kierunki regulacji w tym nowym projekcie. Uwzględnia on wiele propozycji zawartych w raportach Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa wyższego KRASP opublikowanych przed i po Narodowym Kongresie Nauki” – czytamy w uchwale sygnowanej przez przewodniczącego KRASP prof. Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej.

„Uważamy, że możliwe i celowe jest dalsze udoskonalenie projektu ustawy. Deklarujemy gotowość uczestniczenia w tym procesie, także podczas obrad komisji parlamentarnych” – napisano w dokumencie.

Rektorzy podkreślili jednak, że warunkiem efektywnego wdrożenia nowych rozwiązań jest znaczne zwiększenie poziomu finansowania nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedziane przez wicepremiera Jarosława Gowina. W projekcie reformy znalazła się propozycja ścieżki dochodzenia do finansowania nauki i szkolnictwa wyższego na poziomie 1,8 proc. PKB w 2025 r.

Reformy nauki i szkolnictwa wyższego dotyczą systemowych zmian w sposobie działania i finansowania szkolnictwa wyższego. Przemodelowany ma zostać m.in. ustrój uczelni i model kariery akademickiej. Ma się też zmienić tryb uzyskiwania doktoratu. Możliwości uczelni w większym stopniu zależeć będą od tego, jak wypadną one w ewaluacji.

W lutym projekt ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów. Na etapie parlamentarnym resort nauki zapowiedział starania o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektu. MNiSW chce, by ustawa weszła w życie 1 października 2018 roku.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest przedstawicielskim organem uczelni akademickich, utworzonym przez polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Członkami KRASP są zarówno akademickie uczelnie publicznie, jak i niepubliczne.

Wcześniej poparcie dla reform zadeklarowali przedstawiciele: Parlamentu Studentów RP, Sieci Małych i Średnich Publicznych Uczelni Akademickich, a także Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.(PAP)

autor: Ludwika Tomala

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj