Dr hab. Joanna Grzyb z Uniwersytetu Wrocławskiego bada mechanizmy transferu energii w bionanohybrydowych łańcuchach i sieciach.

Do najważniejszych naturalnych procesów należą fotosynteza i oddychanie mitochondrialne. Jedną z ciekawszych gałęzi nauki jest obecnie tworzenie układów je naśladujących.

W projekcie Narodowego Centrum Nauki (UMO-2016/22/E/NZ1/00673) badania transportu elektronów są prowadzone w układach bionanohybrydowych z wykorzystaniem białek oraz nanomateriałów.

Białka, także projektowane de novo, uzyskuje się z ekspresji bakteryjnej. Mają one zdolność transportu elektronów. Nanomateriały użyte do konstruowania układów badawczych to m.in. kropki kwantowe. Są to kryształy nanometrowych rozmiarów i charakteryzują się zależną od rozmiaru długością fali emitowanego światła.

Nanocząstki mają zdolność pochłaniania światła. W następstwie absorbcji mogą wyemitować foton jako fluorescencję, albo przekazać elektrony. Badamy czy możemy naśladując przyrodę stworzyć kontrolowany sztuczny układ symulujący naturalne środowisko komórki, który zawiera nanocząstkę przekazującą elektron oraz akceptory elektronów. Analizujemy również czy po oświetleniu  wybity elektron będzie  przemieszczał  się przypadkowo  na  dowolny dostępny w najbliższym otoczeniu akceptor, czy będzie występować preferencja transportu – wyjaśnia dr Grzyb.

Ideą projektu jest sformułowanie zasad istotnych dla zewnętrznego sterowania procesami zachodzącymi w komórce.

Joanna Laskowska

Na zdjęciu: dr hab. Joanna Grzyb wraz z Zespołem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj