Badania podstawowe w Polsce są na wysokim poziomie, trzeba jednak wyniki naukowe przekuwać w nowe, innowacyjne produkty i startupy, a tym samym w miejsca pracy – mówił w środę w Katowicach europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

„Kiedy patrzę na polską naukę, to mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o badania podstawowe to sytuacja jest bardzo dobra” – ocenił podczas konferencji prasowej Moedas, który uczestniczył w kongresie gospodarczym Nowy Przemysł Expo 2018.

Jak dodał, w Polsce jest 14 beneficjentów grantów ERC – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – którzy dzięki tym pieniądzom mogą stworzyć własny zespół. „Są to takie mini Nagrody Nobla. Ci naukowcy mogą pracować w Polsce lub w innych krajach, dzięki tym grantom mogą kontynuować swoją pracę” – powiedział.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to utworzona w 2007 r. unijna agenda, której celem jest wspieranie najlepszych naukowców, inżynierów czy akademików. Członkowie Rady to 20 najwyższej rangi przedstawicieli europejskiego środowiska naukowego. Granty ERC przyznawane są w drodze otwartego konkursu na projekty kierowane przez początkujących i doświadczonych naukowców, niezależnie od ich pochodzenia, którzy pracują lub przenoszą się do pracy w Europie.

Jak dodał Moedas, w realizację projektów w ramach programu Horyzont 2020, którego celem jest wsparcie badań i innowacji, jest zaangażowanych około 1500 polskich naukowców. „W tej chwili (…) to ogólna kwota ok. 320 mln euro przeznaczonych na projekty z udziałem polskich naukowców” – wskazał Moedas.

„Podstawowym wyzwaniem jest przekładanie wyników badań podstawowych na biznes, na przedsiębiorczość. Chodzi o to, by wyniki naukowe przekuwać w nowe produkty, startupy, a tym samym także w nowe miejsca pracy, co dzieje się w wielu krajach na świecie; powinno także i w Polsce” – podkreślił.

Moedas był pytany także o rozwój technologii dronów. W środę w Katowicach porozumienie w sprawie wykorzystania ich w logistyce oraz monitorowaniu czystości powietrza i składowisk odpadów podpisał Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Komisarz odpowiedział, że w przyszłości czeka nas połączenie świata fizycznego i cyfrowego i drony świetnie wpisują się ten trend. „Myśleliśmy, że będziemy żyć w przyszłości, w której w miastach będą poruszać się latające samochody. Tak się nie stało, natomiast można powiedzieć, że drony idą trochę w tym kierunku – uzupełniają nasze życie i te wynalazki, którymi możemy dysponować” – powiedział Moedas.

Zapewnił, że KE wspiera rozwój tych technologii, ale ocenił, że w Unii Europejskiej potrzeba więcej regulacji w tym zakresie. Chodzi m.in. o to, by drony nie powodowały problemów wokół lotnisk. „To na pewno jedna z technologii przyszłości. Musimy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie o to, w którym kierunku chcemy, by się rozwijała, i w jakim celu możemy z dronów korzystać” – wskazał.

PAP – Nauka w Polsce, Krzysztof Konopka

kon/ pad/

Źródło:http://naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj