Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach to instytucja pośrednicząca zarówno dla Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój jak również dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Katowicka jednostka ma także największą alokację w Polsce przewidzianą na Podmiotowy System Finansowania usług rozwojowych. Otrzymała na ten cel ponad 400 mln zł .

– Co prawda stopa bezrobocia coraz bardziej się zmniejsza, ale zawsze będzie występowała potrzeba dokształcania osób zmuszonych do zmiany profilu zawodowego. To właśnie ta potrzeba kieruje naszymi działaniami – podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Grzegorz Sikorski.

Urząd zawsze był zobligowany do realizowania konkretnych działań dedykowanych osobom bezrobotnym, ale niewiele osób wie, że od lat kieruje swe działania również dla osób pracujących oraz przedsiębiorstw.

Rewolucją na skalę krajową jest zreformowanie systemu finansowania usług szkoleniowych dla firm. Przedsiębiorcy samodzielnie wybierają z Bazy Usług Rozwojowych dowolne szkolenie czy studia podyplomowe niezbędne z punktu widzenia ich rozwoju. Baza ta w połączeniu z Podmiotowym Systemem Finansowania usług rozwojowych to gwarancja jakości. Katowicki WUP wybrał sześciu operatorów całego systemu, którzy mają przeszkolić w całym województwie śląskim ponad 53 tysiące osób.

Rolą instytucji pośredniczącej w realizacji programów jest ogłoszenie konkursu dla instytucji zainteresowanych, realizacja projektów, a następnie podpisanie umów z najlepszymi wnioskodawcami. Projekty są realizowane w trybie pozakonkursowym przez powiatowe urzędy pracy oraz w wybierane w konkursach dla pozostałych podmiotów takich jak przedsiębiorstwa, instytucje szkoleniowe, agencje pracy, organizacje pozarządowe i wiele innych.

Niezwykle istotny jest także stały kontakt z beneficjentem i dostęp do informacji poprzez serwisy rpo.wup-katowice.pl, power.wup-katowice.pl, oraz Punkt Kontaktowy Europejskiego Funduszu Społecznego WUP w Katowicach. – Tak naprawdę nieustannie jesteśmy pod telefonem, czy w kontakcie mailowym po to, by beneficjent mógł zwrócić się do nas w każdym momencie i z każdą wątpliwością. Ponadto staramy się również wychodzić poza urząd i organizować spotkania informacyjne w różnych miastach, także poza Aglomeracją Śląską np. w Bielsku-Białej czy Częstochowie. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku Częstochowy, bowiem subregion północny cechuje wysoka stopa bezrobocia – wyjaśnia dyrektor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj