W dobie nieustannie zmieniającego się otoczenia i rynku pracy trzeba prowadzić doradztwo edukacyjno-zawodowe w systemie oświaty. Wiedzą o tym pracownicy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. W ramach osi priorytetowej II: “Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – ośrodek realizuje projekt o nazwie „Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”.

– Chcemy, aby szkoły przygotowywały uczniów, od tych najmłodszych po najstarszych, do funkcjonowania na rynku pracy – poprzez rozwijanie różnorodnych przydatnych umiejętności, m.in. podejmowania decyzji oraz dostosowywania się do zmian – wyjaśnia Anna Pregler – ekspert wiodący projektu.

W dojściu do zamierzonego celu pomogą materiały wspomagające doradców zawodowych i nauczycieli w przygotowywaniu młodzieży i dorosłych do dobrego funkcjonowania w jednym z ważnych obszarów życia, jakim jest aktywność zawodowa.

W pierwszej części projektu powołano zespół ekspertów, który wypracował rekomendacje, jak powinno zmienić się doradztwo zawodowe w systemie oświaty. Na ich podstawie grupy autorów przygotowały przykładowe programy: preorientacji zawodowej dla przedszkola, orientacji zawodowej dla klas od jeden do sześć szkół podstawowych oraz doradztwa zawodowego dla ostatnich klas szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych. Do programów opracowano również proponowane scenariusze zajęć. Dla wszystkich grup docelowych zostały przygotowane kompletne zestawy materiałów.

W dalszym etapie programy wraz ze scenariuszami trafiły na rok do szkół, gdzie sprawdzano je pod kątem przydatności w oświatowej rzeczywistości. Po informacji zwrotnej ze strony nauczycieli zespoły autorów zasiadły ponownie do pracy i sporządziły ostateczne zestawy materiałów do wykorzystywania w przedszkolach i szkołach.

– O potrzebie rozwijania doradztwa zawodowego w systemie oświaty mówi się już od wielu lat i pisze w wielu dokumentach. Stąd potrzeba realizacji takiego projektu  dodaje Anna Pregler. Projekt kończy się w czerwcu tego roku.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj