Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Doskonale zaplecze laboratoryjne, świetnie wykształcona kadra oraz prężne kontakty z przedsiębiorstwami zaowocowały bardzo wysokimi notowaniami na rankingu szkół wyższych, przygotowywanym corocznie przez miesięcznik Perspektywy.

Dziekan, prof. Małgorzata Kacprzak, nie kryje, że w prace projektowe naukowcy starają się włączać przede wszystkim studentów i doktorantów, dzięki czemu mają możliwość zdobycia pełnej wiedzy praktycznej. Sporym zainteresowaniem cieszy się kierunek energetyka, który jest prowadzony właśnie w systemie praktycznym, zakładającym obowiązkowe staże dla studentów już od pierwszego roku studiów

Obowiązek odbywania praktyk jest związany również z pragnieniem pokazania młodym ludziom jak najszerszego spektrum możliwości zatrudnieniowych tak, by przyszły absolwent był w pełni określonym specjalistą w swojej dziedzinie. W bieżącym roku akademickim oprócz dostępnych kierunków studenci będą mieli do wyboru również: Monitoring i zarządzanie środowiskiem, Sieci i instalacje w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz Technologie i urządzenia Welness & Spa.

– Naszym flagowym kierunkiem jest jednak inżynieria środowiska. Mamy doskonałych naukowców, których sami kształcimy, co jest związane z tym że posiadamy zarówno prawa doktorskie, habilitacyjne jak i profesorskie.

Władze wydziału podkreślają, że wśród priorytetów badawczych jest w tej chwili praca nad projektem pn.: ”Opracowania technologii wytwarzania biopreparatów złożonych o kontrolowanym uwalnianiu do remediacji gleb i wspomagania wzrostu roślin” TECHNABIO współfinansowanym ze środków NCBiR i firmę GREENBACK. Równolegle trwają prace nad nowymi projektami we współpracy z Miastem Dąbrowa Górnicza, firmą Uniflora Częstochowa oraz Koksownią Częstochowską NOWA sp. z o. o..

Koksownia to jednak nie jedyny strategiczny partner wydziału, który może poszczycić się bogatymi kontaktami z przemysłem. Wieloletnia współpraca z takimi potentatami jak Tauron Dystrybucja, Tauron Wytwarzanie, Fortum Power and Heat Polska czy Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” zaowocowały wzmożoną aktywizacją studentów i wzrostem perspektyw na rynku pracy. Dziekan podkreśla, że doniosłe inicjatywy badawcze i projektowe wypływają zarówno z potężnych ośrodków akademickich, jak również z tych mniejszych:

– Nie można zapominać o małych i średnich uczelniach, które mogą zrobić bardzo dużo dobrego dla sąsiednich przedsiębiorstw i tak się w istocie dzieje – podkreśla.

technabio - logologoncbir07

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj