W kręgu zainteresowania naukowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej dr hab. Renaty Szymańskiej znajduje się duża i zróżnicowana grupa związków z rodziny lipidów prenylowych, do których zaliczamy witaminę E i jej pochodne.

Witamina E to grupa co najmniej ośmiu związków. W trakcie badań do doktoratu badaczka odkryła i opisała dwa nowe związki należące do tej klasy, a mianowicie: związek o nazwie plastochromanol-8 oraz jego hydroksylową pochodną.

Okazało się, że związki te wykazują silniejsze działanie fizjologiczne, niż wcześniej znane związki macierzyste. To odkrycie zainspirowało mnie do kontynuowania badań w zakresie poszukiwania, identyfikacji oraz analizy struktury i funkcji nowych lipidów prenylowych- wyjaśnia kierownik.

Lipidy prenylowe w organizmie spełniają głównie funkcję przeciwutleniającą. Stres oksydacyjny generowany przez reaktywne formy tlenowe jest podłożem wielu chorób, w tym chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych czy chorób skóry. Dezaktywując i usuwając z organizmu reaktywne formy tlenu, lipidy prenylowe zapobiegają uszkodzeniu komórek.

Projekt „Nowe lipidy prenylowe – występowanie, biosynteza i działanie biologiczne” realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki. W projekcie jako substancje wyjściowe wykorzystano surowce powszechnie dostępne, jak np.: oleje roślinne, pestki, orzechy, nasiona czy korzenie. Efektem prac badawczych jest identyfikacja i charakterystyka trzech nowych związków należących do pochodnych witaminy E.

Poznaliśmy strukturę oraz właściwości fizjologiczne tych związków w modelowych układach liposomowych. Obecnie pracujemy nad określeniem neuroprotekcyjnej funkcji nowych związków prenylowych w patogenezie chorób neurologicznych m.in. w chorobie Parkinsona oraz chorobie Alzheimera- dodaje dr hab. Renata Szymańska.

Lipidy prenylowe są związkami naturalnego pochodzenia. Rozpuszczają się w tłuszczach i chronią lipidy przed utlenieniem. Ich wysoki potencjał prozdrowotny może być w przyszłości w sposób kontrolowany wykorzystany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy  spożywczym. Dodatkową zaletą tych związków, poza naturalnym pochodzeniem, jest ich wysoka aktywność biologiczna już w niskich, mikromolowych stężeniach.

                                                                              Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj