NOWE ZAAWANSOWANE BIOMATERIAŁY NA BAZIE CHITOZANU

Kluczem do rozwoju medycyny jest opracowanie innowacyjnych technologii, które umożliwią zastąpienie uszkodzonych, wadliwych  czy utraconych tkanek oraz  narządów bez konieczności poszukiwania dawcy. Wówczas eliminowane jest ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i odrzucenia przeszczepu.

Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej trwają badania nad projektem „Synteza i badanie właściwości nowych termoplastycznych pochodnych chitozanu o kontrolowanej biodegradowalności”, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (2016/23/N/ST8/01273).

W ramach projektu zaplanowane jest otrzymanie nowych termoplastycznych biomateriałów na bazie chitozanu (biopolimeru o wielu korzystnych właściwościach biologicznych) o kontrolowanej biodegradowalności, które będą mogły być przetwarzane metodami wtrysku, wytłaczania, bądź druku 3D.

– Głównym celem projektu jest otrzymanie nowych pochodnych chitozanu, czyli biopolimeru, który występuje w przyrodzie. Jest on pochodną chityny, a chityna – jak wiadomo – występuje w szkieletach owadów oraz skorupiaków. Chitozan jest znany od wielu lat, ponieważ posiada korzystne właściwości (m.in. biokompatybilność, biodegradowalność), dlatego może być stosowany w medycynie i farmacji. Nowe pochodne umożliwią personalizację biomateriałów dla inżynierii tkankowej – tłumaczy mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska.

Reakcje modyfikacji chemicznej zostały przeprowadzone na chitozanie o różnym stopniu deacetylacji i średniej masie molowej. Otrzymane pochodne zostały zanalizowane pod kątem właściwości fizykochemicznych i biologicznych. Ważne było to, by nadać chitozanowi nowe właściwości, nie pogarszając  wyjściowych.

– Aktualnie zakończyliśmy pierwsze badania na komórkach pochodzenia ludzkiego – pierwotnych komórkach skóry. Badania wykazały, że  otrzymane pochodne są nadal biokompatybilne, nie mają negatywnego wpływu na komórki – dodaje naukowiec.

Wyniki projektu pozwolą na hodowlę różnych typów komórek w celu uzyskania funkcjonalnego substytutu narządu, bądź jego fragmentu nie stanowiąc jednocześnie obciążenia dla organizmu.

Anna Wesecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj