Zaledwie 30 km od stolicy Dolnego Śląska, na prawym brzegu Odry leży Brzeg Dolny – urokliwa gmina z bogatą ofertą rekreacyjną oraz dynamicznym i nowoczesnym przemysłem.

W skład Gminy Brzeg Dolny wchodzi 13 sołectw charakteryzujących się typowo rolniczo-leśnym krajobrazem oraz miasto. Umiejscowienie na prawym brzegu rzeki Odry sprawa, iż gmina jest idealnym miejscem do wypoczynku oraz rekreacji i powinna stanowić obowiązkowy punkt dla każdego turysty udającego się na Dolny Śląsk. Na jej terenie możemy znaleźć aż sześć pełnych zieleni parków, z których część wpisana została na listę zabytków. Wśród ciekawych atrakcji warto również wymienić utworzony w 1958 roku rezerwat „Jodłowice” z bogatym drzewostanem, w którego skład wchodzą świerki, dęby, modrzewie i sosny. Przy wschodniej granicy rezerwatu leży głaz narzutowy, tzw. Głaz Romera, który jest nieożywionym pomnikiem przyrody. Piękno gminy można podziwiać również podczas wielogodzinnych wycieczek rowerowych korzystając z sieci ścieżek w mieście oraz poza nim, liczącej ponad 100 km.

Gmina stanowi również ważny ośrodek kulturalny regionu. W zabytkowym pałacu z XVII wieku mieści się Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, w którym działa ponad 21 sekcji artystycznych. Co roku, wzorem wiedeńskiego koncertu, organizowana jest Gala Noworoczna. Na terenie Brzegu Dolnego realizowane są liczne wydarzenia kulturalne, których nie sposób wręcz zliczyć. Do najważniejszych z pewnością należą imponujące imprezy plenerowe organizowane również nad brzegiem Odry. Kulturalną wizytówką miasta jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „BelleVoci”. Plenerowe koncerty muzyki poważnej, które odbywają się w malowniczych ogrodach pałacowych Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, przyciągają turystów i mieszkańców. Wśród atrakcji warto wymienić również ponad 20 obiektów na terenie gminy wpisanych na listę zabytków. Na uwagę zasługuje także bogata oferta sportowo-rekreacyjna. Gmina dysponuje licznymi obiektami sportowymi – halą, pływalnią, orlikami, parkiem linowym, stadionem miejskim, skateparkiem, kortami tenisowymi oraz ośrodkiem wypoczynkowym w Wałach, gdzie znajduje się kąpielisko oraz miejsce do biwakowania. Brzeg Dolny to również nowoczesne szkoły z innowacyjnymi programami kształcenia dzieci opierającymi się na najnowocześniejszych technologiach.

Gmina Brzeg Dolny jest dynamicznym i stawiającym na innowacje samorządem, który może poszczycić się na swoim terenie nowoczesnym przemysłem. Warto zaznaczyć, że władze aktywnie wspierają zarówno rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jak również dużych zakładów produkujących komponenty chemiczne. Przemysłowe tereny gminy włączone zostały w skład Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Długofalowe wspieranie przedsiębiorczości procentuje. Na październik 2017 roku w gminie zarejestrowanych jest 823 różnych podmiotów gospodarczych. Największym zakładem na terenie gminy jest PCC Rokita SA, liczący się nie tylko w Polsce, lecz również na świecie zakład chemiczny notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dbałość o komfort życia mieszkańców oraz stawianie na innowacyjne technologie, jak również bogata oferta rekreacyjna i kulturalna sprawiają, iż Gmina Brzeg Dolny z każdym rokiem staje się coraz lepszym miejscem do życia, pracy oraz wypoczynku, co dostrzegają mieszkańcy. Nie byłoby to jednak możliwe bez spójnej i długofalowej wizji władz miasta, które od lat pracują nad zrównoważonym rozwojem gminy.

Michał Wiechoczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj