Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i w związku z tym jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Przy wyborze lamp ledowych nie warto brać pod uwagę wyłącznie ich mocy. Powinniśmy kierować się także kilkoma innymi ważnymi parametrami. Wartość strumienia świetlnego, którego jednostką jest lumen (lm), mówi o ilości odtwarzanego światła. Istotna jest również temperatura barwowa, wyrażona w kelwinach (K). Informuje ona o odcieniu bieli wytwarzanego światła. Im wyższa, tym jest ono bielsze.

Dzięki wskaźnikowi oddawania barw (Ra) wiemy z kolei, jaka jest jakość światła pod kątem odwzorowywania barw oświetlonych przedmiotów. Współczynnik ten wyraża się w skali od 0 (brak własności oddawania barw) do 100 (pełne oddawanie). „Z praktyki wiadomo, że wartość Ra=80 i wyższa świadczy o dobrej jakości światła, z którego możemy korzystać w miejscu odpoczynku i w pracy” – mówi serwisowi infoWire.pl dr inż. Andrzej Wiśniewski, ekspert firmy Osram.

„Na rynek często trafiają produkty wadliwe, charakteryzujące się wysoką jaskrawością. Mogą one powodować oślepienie oraz olśnienie, które prowadzi do szybkiego zmęczenia wzroku i utraty koncentracji. Dlatego należy wybierać markowe produkty, stworzone z myślą o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników” – dodaje ekspert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj