Pioma-Odlewnia, spółka należąca do Grupy PGO, wraz z odlewnią w Stalowej Woli, Odlewnią Żeliwa Śrem oraz Kuźnią Glinik, buduje europejską markę. O nowych wyzwaniach i wprowadzanych rozwiązaniach technologicznych rozmawiamy z Rafałem Kanią, prezesem zarządu Pioma-Odlewnia Sp. z o.o.

Joanna Gulewicz:Rosnące wymagania dla urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnym przemyśle są związane z ich stosowaniem w warunkach nadkrytycznych…” to brzmi jak wstęp do futurystycznej opowieści rodem z Lema. A to fragment prezentacji opisującej nowy projekt realizowany w Piomie-Odlewnia, jednej ze spółek Grupy PGO. Czy nadal mamy do czynienia z tradycyjnym, twardo stąpającym po ziemi przemysłem ciężkim czy też na produkty PGO powinniśmy patrzeć w kategoriach technologii przyszłości?

Rafał Kania: Stąpamy twardo po ziemi, ale realizujemy projekty, oparte o możliwości jakie niosą za sobą najnowsze rozwiązania technologiczne. Takim rozwiązaniem jest realizowany przez nas projekt bazujący na technologii wtórnej metalurgii wykorzystującej konwertor AOD. Globalizacja gospodarki światowej, ciągłe dążenie do podnoszenia efektywności procesów produkcyjnych, zwiększanie sprawności stosowanych urządzeń, przy rosnących wymaganiach ekologicznych, wymuszają na nas ciągłą pracę nad stosowanymi technologiami.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia Grupa PGO zapewni swoim kontrahentom powtarzalną produkcję odlewów z materiałów o podwyższonych parametrach. A jakie będzie ich zastosowanie?

Mówimy o nowej generacji produktów, wyrobach przeznaczonych do zastosowania m. in. w ekstremalnych warunkach eksploatacji, takich jak praca w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach (nawet poniżej -60°C), trudne warunki ciśnieniowe (np. na głębokości ponad 3 tysiące metrów), inwazyjne środowiska pracy (np. sól morska, wysoka wilgotność), instalacje wykorzystujące skrajnie agresywne media (takie jak kwasy, ropa naftowa, para wodna o wysokim ciśnieniu). Wszędzie tam mają zastosowanie produkty o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i udarności. W tych odlewach znajdują zastosowanie materiały typu duplex i superduplex.

Ten projekt jest wynikiem gruntownych analiz rynku i przekonania o rosnącym zapotrzebowaniu na wykorzystanie tego typu materiałów w przemyśle.

Są to produkty i rozwiązania dla branż kluczowych w rozwoju gospodarki: nowoczesnej energetyki, transportu, projektów w segmencie oil & gas, w tym off-shore czy też szeroko rozumianej armatury przemysłowej. Wszędzie tam mamy do czynienia z rosnącymi wymaganiami jakościowymi. Rynek oczekuje odlewów staliwnych o podwyższonych parametrach i spełniających rygorystyczne normy obróbki cieplnej.

Jest to jeden z projektów realizowanych obecnie w Grupie PGO, który jest elementem „Strategii PGO na lata 2017-2020” i pozwoli na poprawę konkurencyjności całej Grupy PGO. Pioma-Odlewnia dołączy natomiast do grona najnowocześniejszych odlewni w Europie. Zakończenie projektu planowane jest na 2020 rok. Wartość przedsięwzięcia to ponad 48 mln złotych. Zadanie jest realizowane we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy wykorzystaniu środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Pioma-Odlewnia ma za sobą długą historię. Jak zmienił się profil działalności Państwa firmy i sam odbiorca na przestrzeni tych wszystkich lat?

Pioma-Odlewnia ma za sobą wiele lat doświadczenia, a w ostatnim okresie jest w fazie intensywnego rozwoju. Jeszcze kilkanaście lat temu znaczną cześć naszej produkcji stanowiły proste, surowe odlewy. Od tamtych czasów dzielą nas dekady technologicznego postępu, które były następstwem systematycznie zmieniających się oczekiwań naszych partnerów handlowych. Wtórna metalurgia pozwoli nam dokonać kolejnego skoku technologicznego.

Dziękuję za rozmowę.

Dariusz GinalskiDariusz Ginalski, Prezes Zarządu PGO SA o Grupie PGO:

PGO dzisiaj to grupa, na którą składa się bogactwo wiedzy, technologii oraz doświadczenia zgromadzone we wszystkich zakładach wchodzących w jej skład.

Konsolidacja spółek na przestrzeni kilku ostatnich lat nabierała tempa i rozmachu, teraz wykorzystujemy efekty synergii. W efekcie jesteśmy największą w Polsce grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji odlewów i odkuwek. Naszym klientom oferujemy potencjał technologiczny i wytwórczy jakim dysponuje cała Grupa, połączona pod marką PGO.

Aby osiągnąć sukces na rynku światowym oprócz kompetencji produkcyjnych, czy inwestycji w nowoczesne technologie, konieczna jest specjalizacja handlowa w zakresie branż, skala działania, oraz konsekwentna promocja marki. Rynki światowe to dla nas naturalny kierunek rozwoju, już dziś poza Polską lokujemy większą część naszej produkcji.

Suma działań w obszarze technologicznym, handlowym czy też rozwoju kompetencji pracowników, realizowanych w ramach „Strategii PGO na lata 2017-2020” umożliwi nam na dalszą poprawę konkurencyjności, pozwoli na realizację wyznaczonych celów i systematyczny wzrost wartości firmy – mówi Dariusz Ginalski, prezes zarządu PGO S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj