Pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry” 28-29 listopada odbyło się w Uniejowie IV Forum Inteligentnego Rozwoju, w którym wzięło udział 400 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających  o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu. Na program wydarzenia złożyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie dotyczące najnowszych technologii, sztucznej inteligencji, odpowiedzialnego rozporządzania funduszami unijnymi, ochrony własności intelektualnej, budowania współpracy biznesu z obszarem nauki,  automatyzacji  badań podstawowych, ich promocji i związanych z nią problemami, a także największych inwestycji w branży kolejowej.

– Większość innowacyjnych projektów, które wdrażamy powstaje w PKP S.A. przy współpracy ze spółkami Grupy PKP. Do tej pory uruchomiliśmy projekt polegający na budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO przy dworcach kolejowych. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, budujemy nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku dworce w autorskiej formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Do 2023 roku powstanie ich w Polsce aż 40. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy wdrożyć, pilotażowo usługę carsharingu, w oparciu o samochody elektryczne, co jest naszą odpowiedzią na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu na tzw. ostatniej mili oraz kolejną zachęta do korzystania z kolei jako środka transportu. W dalszej perspektywie myślimy również o uruchomieniu przy dworcach usługi bikesharingu. Nowoczesna i innowacyjna kolej staje się powoli rzeczywistością. Tę pozytywną zmianę doceniają osoby z niej korzystające, których z roku na rok przybywa. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem liczba osób korzystających z transportu kolejowego wzrosła o 30 milionów – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

W dyskusjach głos zabrały uznane autorytety w dziedzinie nauki oraz przedsiębiorcy i inwestorzy mogący się pochwalić osiągnięciami we wdrażaniu innowacji na rynkach gospodarczych.

Brak umiejętności zarządzania jest powodem, dla którego w Polsce, na początkowym etapie działania, upada ok 85% spółek. Założyciele podmiotów o wysokim potencjale, często zapominają, że rozsądek w poruszaniu się po rynku finansowym jest równie istotny, co koncepcja na biznes. Dla minimalizacji ryzyka inwestycji i jednocześnie zapewnienia szybkiego rozwoju firmie istotne jest bieżące, codzienne wsparcie. Obserwując fundusze inwestycyjne, widzimy że główne funkcje które rozwijają to kontrola i sprawozdawczość. Nie są blisko biznesów, w które inwestują, ponieważ często nie mają do tego zasobów. My, w swojej strukturze posiadamy zespół, który służy spółkom portfelowym. Głównym jego zadaniem jest pomoc, konstruktywne wsparcie i współpraca przy rozwoju młodych firm, a nie controlling – powiedział Paweł Kruszyński, Członek Zarządu Grupy Assay

W ramach Forum tradycyjnie odbyła się uroczysta Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W tym roku Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju była przyznawana dla całych organizacji, jak i za indywidualne osiągnięcia. 28 listopada poznaliśmy Laureatów czwartej edycji Nagrody, przyznawanej w dziewięciu kategoriach. Wyróżnienie otrzymały najbardziej innowacyjne projekty i nowatorskie inwestycje przekładające się na rozwój polskiej i globalnej gospodarki  ( https://rzeczo.pl/polskie-nagrody-inteligentnego-rozwoju-rozdane/).

W tym roku po raz pierwszy zostały tez wręczone nagrody główne i honorowe. Podczas Gali Liderów Inteligentnego Rozwoju, która miała miejsce 29. listopada wręczono wyróżnienia honorowe Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju oraz nagrody główne w wybranych kategoriach (https://rzeczo.pl/polska-nagroda-inteligentnego-rozwoju-nagrody-glowne-i-honorowe/). Galę poprowadził znany dziennikarz i prezenter Marcin Prokop, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dla popularyzowania i promowania proinnowacyjnego sposobu myślenia i działania. Wręczenie nagród Laureatom było połączone z debatą finałową IV Forum Inteligentnego Rozwoju pt. „ Gra o przyszłość”. Wydarzeniu towarzyszyły także liczne atrakcje, min.  prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, wyprodukowanego przez polską firmę ELIMEN, która wprowadza na świecie nową dyscyplinę, jaką jest  elektro-rallycross czy pokaz mody uniformów medycznych marki Medora. Całość zakończył piątkowy bankiet połączony z koncertem finałowym.

Głównym organizatorem i inicjatorem Forum Inteligentnego Rozwoju  było jak Centrum Inteligentnego Rozwoju, współorganizatorami tegorocznej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi  Fundusz Assay – niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN – producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PKP. S.A. Wśród patronów honorowych znaleźli się min.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Urząd Patentowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj