Do tej pory bentonit musieliśmy importować. Nowa metoda badawcza ma to zmienić. Już wkrótce będziemy mogli go otrzymać z polskich złóż.

Bentonit to osadowa skała ilasta składająca się głównie z montmorylonitu. Musi być go co najmniej 75 proc. Surowiec ma silne właściwości absorpcyjne. Znajduje zastosowanie jako środek oczyszczający i odbarwiający. Pomimo tego, że w Polsce występują złoża iłów bentonitowych – głównie w okolicach Chmielnika w województwie świętokrzyskim i w Karpatach, nie można ich w pełni wykorzystywać, ponieważ zawartość montmorylonitu jest w nich jest niższa niż 50 proc. Dr Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie pracuje nad projektem, który zrewolucjonizuje polski rynek  bentonitu. Ma on na celu zwiększenie użyteczności polskiego surowca poprzez wprowadzenie technologii polegającej na aktywacji bentonitu, która powoduje wzrost montmorylonitu od 55 proc. do 75 proc. Szczególnie  istotne w pracach badawczych jest określenie właściwości iłów pochodzących z polskich kopalin. Kolejny ważny element to określenie stopnia zawartości montmorylonitu, a dalej jakości oraz grupy nowo powstałego bentonitu hybrydowego.

– Konieczne będzie uzyskanie przez kopaliny odpowiedniego składu granulometrycznego,  a sam proces będzie polegał na suszeniu, wstępnemu rozdrobnieniu i na koniec zmieleniu – tłumaczy dr inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie . – Rezultatęm prac będzie opracowanie optymalnego składu bentonitu, o maksymalnych parametrach,  oraz możliwym największym dodatku iłu bentonitowego, a także opis  gatunku nowo powstałego bentonitu hybrydowego.

Efektem prac ma być unikatowa technologia przetworzenia słabych jakościowo zasobów surowców w produkt, który poziomem będzie dorównywał tym, które teraz importujemy ze Słowacji, Turcji lub Niemiec. Dzięki temu polskie złoża wreszcie zostaną w pełni wykorzystane. Dodatkowym atutem będzie również możliwość wykorzystania surowców ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Dr inż. Jadwiga Kamińska kontynuuje badania dotyczące branży odlewniczej. Kolejne dotyczą wytwarzania bentonitu z dodatkiem nośnika węgla błyszczącego przy równoczesnym zmniejszeniu jego negatywnego oddziaływaniu na środowisko naturalne. Za swój projekt pod nazwą „Opracowanie składu i technologii wytwarzania nowej generacji bentonitu hybrydowego oraz mieszanki z jego udziałem” otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjny młody lider nauki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj