Instytut Nowych Syntez Chemicznych produkuje, bada i opracowuje nowe formuły katalizatorów dla polskiego przemysłu nawozowego.

Jednostka naukowa powstała wraz z polskim przemysłem chemicznym i nawozowym. Głównym przedmiotem prac są technologie związane z produkcją nawozów mineralnych. Nowoczesny przemysł chemiczny wymaga nowoczesnych katalizatorów i właśnie na nie stawia instytut.

Poza tradycyjną działalnością rozwijane są również nowe aktywności, stąd w 2014 rok jednostka zmieniła swoją nazwę z Instytutu Nawozów Sztucznych na obecną.

Korzystając z naszych doświadczeń w wysokociśnieniowych procesach syntezowych np. produkcji amoniaku, rozwinęliśmy bardzo ważną dla nas dzisiaj umiejętność i działalność, mianowicie ekstrakcję surowców roślinnych przy pomocy nadkrytycznego dwutlenku węgla – mówi prof. Cezary Możeński, dyrektor Instytutu. – Jest to technika, która pozwala wyekstrahować cenne substancje z materiału roślinnego przy pomocy dwutlenku węgla pod bardzo wysokim ciśnieniem.

W efekcie powstają bardzo czyste substancje, które chętnie zużywa przemysł spożywczy, farmaceutyczny i kosmetyczny. Instytut jest również potentatem w ekstrakcji np. chmielu. Jego głównym partnerem jest światowy potentat – grupa Sabmiller.

Jedną z głównych inwestycji instytutu zrealizowaną w ostatnich latach jest Centrum Badawcze Nawozów, posiadające nowoczesną bazę laboratoryjną. Dzięki odpowiedniemu zapleczu – w centrum powstają nowe technologie. Zespół instytutu wykonuje również usługi badawcze według potrzeb partnerów przemysłowych. Centrum wybudowano w ramach projektu unijnego w programie Rozwój Polski Wschodniej.

Największym atutem i jednocześnie osiągnięciem Instytutu Nowych Syntez Chemicznych są sprzedaże licencji i nowoczesnych procesów. Na opracowanych rozwiązaniach bazują wszystkie zakłady polskiego przemysłu nawozowego, jak również wiele zakładów za granicą. Odbiorcami licencji są Niemcy, Francja, Węgry, Rosja, Ukraina, ale też Chile i Kolumbia.

Instytut planuje w niedalekiej przyszłości dwie kolejne inwestycje, które zamierza zrealizować za pieniądze unijne. Mowa o dokończeniu modernizacji wytwórni katalizatorów i budowie nowoczesnego centrum otrzymywania substancji bioaktywnych, co stanowiłoby uzupełnienie realizacji projektu dotyczącego ekstrakcji nadkrytycznej.

Priorytet stanowi dla nas wykonanie projektów związanych z planem Morawieckiego i planem inteligentnego rozwoju. Jest to również stałe unowocześnianie bazy badawczej oraz rozwój kadry czyli budowa zespołów badawczych. – mówi prof. Możeński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj