Największą wagę w parametryzacji, czyli ocenie jdziałalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek akademickich stanowią osiągnięcia publikacyjne i patentowe, Wydział Infrastruktury i Środowiska zaś jako jedyny wydział Politechniki Częstochowskiej otrzymał w ostatniej parametryzacji kategorię A, w każdym z czterech branych pod uwagę elementów przekraczając próg referencyjny.

– Bardzo istotne są dla nas patenty wdrożeniowe a w kontekście obecnej i kolejnej parametryzacji z cała pewnością będziemy stawiali na nawiązanie jeszcze szerszej współpracy z przemysłem. Należy pamiętać o tym, że badania podstawowe zawsze powinny czemuś służyć, popychać naprzód postęp technologiczny – akcentuje dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska, prof. Małgorzata Kacprzak.

Właśnie takie przekonanie przyświecało naukowcom podczas przystępowania do prac nad projektem „TechNaBio – Opracowanie technologii wytwarzania biopreparatów złożonych o kontrolowanym uwalnianiu do remediacji gleb i wspomagania wzrostu roślin”, współfinansowanym ze środków NCBiR. Głównym założeniem projektu było opracowanie preparatów biochemicznych, poprawiających warunki glebowe i przeznaczonych przede wszystkim dla rolnictwa ekologicznego, ale także wspomagającym procesy remediacji gruntów zanieczyszczonych. Projekt realizowany jest z firmą GREENBACK z Katowic.

Prace projektowo-badawcze to oczywiście wyzwanie nie tylko dla samych pracowników wydziału, ale przede wszystkim dla studentów, mających szansę wypracować i sprawdzić własną metodologię.

– Mamy bardzo dobry zespół młodych ludzi, którzy nie boją się realizować nawet najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów i właśnie w nich tkwi motor napędowy rozwoju wydziału. Staramy się wysłuchać każdego studenta i pozwalamy mu wcielać jego plany w praktykę badawczą – podkreśla dziekan wydziału.

Dbałość zarówno o sferę badawczo-rozwojową, jak też jakość i nieszablonowe podejście do kształcenia błyskawicznie zaowocowały kolejnymi potężnymi realizacjami, do których zaproszono naukowców z Wydziału – mowa o Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont 2020. W obrębie programu wydział realizuje aż dwa duże projekty o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłego rozwoju gospodarki żywnościowej na świecie – „Nutri-2-Cycle”, skupiający się na odzysku renutrientów z substratów odpadowych oraz „Organic Plus”, którego głównym zadaniem jest opracowanie nawozów organicznych dla gospodarki żywnościowej dedykowanej grupom o specyficznych preferencjach żywnościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj