Samorządowe projekty z zakresu kultury otrzymają preferencje w konkursach o dofinansowanie z POIiŚ; we wtorek w Ministerstwie Rozwoju przedstawiciele województw podpisali aneksy wprowadzające zmiany do kontraktów terytorialnych.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie aneksów wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że wsparcie inwestycji w obszarze kultury poprzez środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko umożliwiło aktywizację kontraktów terytorialnych.

„Kontrakty terytorialne, które są ważnym narzędziem współpracy rządu i samorządu terytorialnego, były dotychczas trochę pasywnym elementem polityki rozwojowej w Polsce. Dzięki temu dodatkowemu wsparciu, które będzie kierowane na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, nadajemy silny impuls rozwojowy tego obszaru w całym kraju” – zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że łącznie z przedsięwzięciami z obszaru kultury wpisanymi już do kontraktów, w konkursach organizowanych w POIiŚ dodatkowe preferencje otrzyma 129 projektów. Łącznie przeznaczono na nie ok. 0,5 mld zł.

„Oddziaływanie projektów będzie naprawdę duże. Jest to jedno z największych jednorazowych przedsięwzięć, siła uderzeniowa na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, którą w tej chwili realizujemy we współpracy z MKiDN” – ocenił.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że zakończenie negocjacji nad kontraktami terytorialnymi zbiegło się w czasie z Dniem Samorządu Terytorialnego. „To pokazuje, że dla dobra polskiej kultury wskazana jest współpraca rządu z samorządami terytorialnymi, nawet mimo napięć politycznych. W obszarze kultury kierujemy się tą samą wrażliwością i to było widać we wnioskach, które przychodziły od marszałków” – podkreślił.

Jak dodał, dofinansowanie wesprze te inicjatywy, które nie mogłyby otrzymać pomocy wyłącznie w ramach mechanizmów ministerialnych. „Dzięki temu, że zostaną podpisane aneksy do kontraktów terytorialnych, z punktu widzenia MKiDN uda nam się zakontraktować wszystkie środki europejskie, które są w naszej dyspozycji” – dodał.

Reprezentujący stronę samorządową marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa przypomniał, że negocjacje z poprzednim rządem dotyczące kontraktów terytorialnych nie należały do łatwych. „To były podniosłe dyskusje. Jednak te kontrakty stały się kompromisem między oczekiwaniami obydwu stron i możliwościami ekonomicznymi zarówno województw, jak i państwa. Oprócz budżetu województwa i regionalnego programu operacyjnego, jest to trzecie narzędzie, w którym upatrujemy wielkich szans rozwojowych regionu” – stwierdził.

Krupa wyraził nadzieję na dalszy rozwój kontraktów terytorialnych. „Jestem przekonany, że oprócz obszaru kultury, czeka nas wspólna praca dotycząca pozostałych obszarów, bo nie do końca jest jasne, które projekty będą realizowane, a które nie” – powiedział.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP, że uzyskanie preferencji w konkursach o dofinansowanie z POIiŚ stanowi pierwszy krok do zrównoważonego rozwoju regionów w obszarze kultury.

„Dzięki tym pieniądzom będzie możliwy dalszy rozwój Muzeum Narodowego na wałach Chrobrego w Szczecinie, zmieni się otoczenie Zamku Książąt Pomorskich. W planach mamy także modernizację legendarnej świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, a także inwestycje w Świnoujściu i Koszalinie. Chciałbym, by realizacja inwestycji w ramach tego kontraktu udowadniała, że może on być on dobrym narzędziem do stymulowania rozwoju w różnych miejscach Polski, nawet tak odległych jak Szczecin” – podkreślił.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że otrzymanie preferencji dla inwestycji w zakresie kultury nie gwarantuje uzyskania dofinansowania, ale zapewnia „realną szansę na realizację projektu”.

„Województwo pomorskie charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem dziedzictwa kulturowego, ponieważ stanowi zlepek różnych ziem. Bardzo zależy nam na tym, by korzystając ze środków unijnych, można było rewitalizować część zabytkowych obiektów, jak choćby wpisany na listę UNESCO zamek w Malborku” – powiedział.

Struk zaznaczył, że województwa rozdzieliły już całą alokację dostępną w ramach regionalnych programów operacyjnych. „Ze względu na znaczną liczbę projektów musieliśmy obniżyć poziom dofinansowania do 60 proc. Dla beneficjentów z biedniejszych regionów oznacza to trudności ze spełnieniem kryteriów. Dlatego bardzo zależy nam, żeby korzystać ze środków umożliwiających wyższy poziom dofinansowania” – podkreślił.

Kontrakty Terytorialne są narzędziem polityki rozwoju, w ramach którego rząd i władze poszczególnych województw uzgadniają cele rozwojowe i inwestycje kluczowe dla obu stron. Prace nad zmianą Kontraktów Terytorialnych, rozpoczęte w 2016 r., miały na celu uelastycznienie i wzmocnienie tego instrumentu m.in. poprzez wsparcie obszaru kultury i szersze otwarcie kontraktów na projekty zgłaszane przez samorządy województw oraz samorządy lokalne.

źródło: www.samorzad.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj