Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od lat cieszy się opinią dynamicznie rozwijającego się ośrodka w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Dowodem na wysoką pozycję uczelni są liczne nagrody, którymi wyróżniono Uniwersytet – m. in. w obszarze współdziałania nauk technicznych i nauk medycznych uczelnia może poszczycić się aż pięcioma nagrodami honorującymi egzoszkielet czy innowacyjną metodą wytwarzania sztucznych narządów. Uczelnia może poszczycić się także wyróżnieniem w konkursie „Lider Innowacji Pomorza i Kujaw”.

W ramach kontraktu terytorialnego uczelnia uczestniczy w czterech działaniach, spośród których aż w dwóch ma pozycję lidera. Mowa o „Bezpieczeństwie łańcucha żywnościowego i żywności spersonalizowanej” oraz „Innowacjach społecznych”. Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, prof. Marek Macko nie ukrywa, że wszystkie projekty uzyskały znaczne dofinansowanie.

– Projekty przebiegają w zgodzie z regionalną strategią innowacyjności i inteligentnymi specjalizacjami, a zatem aspektami strategicznymi z punktu widzenia regionu – akcentuje.

Projekt realizowany w ramach kontraktu terytorialnego dotyczący żywności spersonalizowanej bazuje na pracach mających zaowocować wypracowaniem systemu podniesienia jakości i bezpieczeństwa żywności, ale niemniej istotne są prace skupione wokół projektu „Innowacje społeczne” – fundamentalnego pod kątem troski o stan zdrowia psychicznego społeczeństwa.

Oprócz doskonalenia zaplecza badawczego uczelnia nie zapomina także o ciągłej dbałości o podnoszenie jakości kształcenia. Realizowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego projekt „Wykwalifikowani, aktywni, komunikatywni absolwenci UKW” narodził się właśnie z troski o pozycję na rynku pracy przyszłych absolwentów i stanowi odpowiedź na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze.

– Projekt zakłada szereg szkoleń – zarówno z obszaru kompetencji miękkich jak i twardych i jest dedykowany tak studentom kierunków ścisłych, jak i humanistycznych i społecznych, np. pedagogiki i psychologii. Ze względu na to, że rynek prac dynamicznie się zmienia, szczególnym wyzwaniem dla uniwersytetu szerokoprofilowego jest dostosowanie się do tych zmian – podkreśla prorektor, prof. Marek Macko.

Joanna Gulewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj