Polscy naukowcy z branży kosmicznej są coraz bardziej cenieni na światowych rynkach.

Jako Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk bierzemy udział w eksperymentach w większości misji Europejskiej Agencji Kosmicznej do 2028 roku. Wyrobiliśmy sobie na świecie świetną markę, tak jeśli chodzi o naszych naukowców, jak i o urządzenia, które tworzymy w konkretnych eksperymentach – mówi dr Piotr Orleański, zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN.

Główną osią, wokół której obraca się działalność Centrum Badań Kosmicznych jest przygotowywanie za pomocą technik satelitarnych, eksperymentów w kosmosie. Mowa tu zarówno o podejściu naukowym jak i o tworzeniu infrastruktury badawczej (instrumentów satelitarnych) potrzebnej do realizacji projektu.

CBK ma potencjał do realizacji projektów w kooperacji z instytutami na całym świecie i jest postrzegane jako bardzo poważny i silny partner w każdym eksperymencie.

Mamy poważny potencjał naukowy i technologiczny, jedynym ograniczeniem do wejścia w większość proponowanych eksperymentów naukowych, realizowanych zarówno w Europie, ale również w Ameryce czy Chinach, jest kwestia finansowania. Warunkiem uczestnictwa w pozaeuropejskich eksperymentach jest realizacja zadań z własnego budżetu –  tłumaczy dr Piotr Orleański.

Polska branża kosmiczna nie tylko powinna być doceniana w świecie, ale przede wszystkim na naszym rodzimym gruncie. Jest to sektor pełen nowatorskich technologii i rozwiązań, który zajmując jedynie kilka procent w sektorze przemysłowym, mocno wpływa na gospodarkę.

testy, opracowanego w CBK dla satelity Heweliusz, wyrzutnika Dragon w China Great Wall Industry
testy, opracowanego w CBK dla satelity Heweliusz, wyrzutnika Dragon w China Great Wall Industry

Może stanowić również czynnik motywacyjny dla pozostałych części przemysłu w kwestii rozwijania swoich technologii. Kolejną rzeczą jest wysoko wykwalifikowana kadra, która znajdując zatrudnienie w polskich innowacyjnych firmach nie będzie musiała wyjeżdżać poza granice kraju. Istnieje również bardzo duża liczba danych, pozyskanych dzięki branży, które wykorzystywane są np. w administracji czy obronności.

–  Rozwinięcie sektora kosmicznego w Polsce to nie jest kwestia jednego ruchu i jednego roku działalności. To są długie lata jasno sprecyzowanych kroków, które muszą nastąpić i być oparte o bardzo stabilny system finansowania. Bardzo chciałbym, żeby ten sektor rozwijał się w Polsce w sposób bardzo rozsądny i z wieloletnią perspektywą – puentuje dr Piotr Orleański.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj