Spalając zbędny odpad pozyskują niezbędną energię bez szkody dla ludzi i środowiska.

Mowa o projekcie Fabryki Kotłów „FAKO” S.A. Czego dotyczy? Odzysku energii z odpadów komunalnych i biomasy. Prace przebiegają w ramach programu GEKON, za który odpowiadają: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Naukowcy z konsorcjum składającego się z Fabryki Kotłów „FAKO” (lidera przedsięwzięcia), Politechniki Krakowskiej, Politechniki Warszawskiej oraz „S.E.A. WAGNER”, opracowują technologię przeznaczoną dla małych i średnich gmin.

Fabryka Kotłów „FAKO” jest producentem kotłów na różne rodzaje paliwa poczynając od węgla poprzez olej i gaz, jak również typową biomasę roślinną w postaci trocin, zrębki i drewna kawałkowego. Niewyczerpalnym, odnawialnym źródłem energii są odpady roślinne i zwierzęce oraz frakcje energetyczne odpadów komunalnych. Wykorzystanie tych surowców do celów energetycznych, głównie ze względu na skomplikowane procesy fizyko-chemiczne ich termicznego przekształcenia, z dopuszczalną emisyjnością zanieczyszczeń gazowych, wymaga zaawansowanych nowatorskich technik.

Celem projektowanej w ramach konsorcjum instalacji WAFA jest wdrożenie innowacyjnej technologii termicznego przekształcania wyselekcjonowanych, energetycznych odpadów komunalnych zmieszanych z biomasą roślinną.
Urządzenia takie stanowią produkt niszowy, który jest obecnie niedostępny na rynku. – Poszukujemy nowych rozwiązań i nowych paliw, które staną się zamiennikiem istniejących ogólnie dostępnych źródeł energii – podkreśla Krzysztof Ingielewicz, dyrektor handlowy „FAKO”. – Instalacja, którą wykonujemy, służy spalaniu paliw alternatywnych pochodzących z recyklingu odpadów komunalnych, przeznaczonych również do współspalania z biomasą. To rozwiązanie przeznaczone jest dla gmin o mniejszym zaludnieniu, posiadających swoje sortownie i wysypiska odpadów komunalnych. Projektowana obecnie instalacja umożliwia spalanie około 1 tony odpadów komunalnych na godzinę. Mówimy tu o innowacji również ze względu na swoją skalę – mikro, a nie makro – podkreśla.

Pracującym nad projektem zależy na osiągnięciu nienagannej jakość spalin emitowanych do atmosfery. Całkowicie dopalone gazy przekazane są do kotła odzysknicowego, skąd poprzez wymiennik wodny z udziałem reagentów, podgrzewacz powietrza, zestaw demisterów oraz układ odpylaczy kierowane są do emitora. Taki system zapewnia spełnienie najbardziej wymagających norm Ochrony Środowiska.

Mamy do czynienia z naszym autorskim i, bez wątpienia, nowatorskim rozwiązaniem – akcentuje Krzysztof Ingielewicz. W trakcie procesu otrzymujemy czynnik w postaci wody lub pary który może zostać wykorzystany do celów grzewczych jak i układów kogeneracyjnych z produkcją energii elektrycznej.

Technologia odzysku odpadów w sposób jak najbardziej realny przyczyni się do rozbudowy rozproszonej energetyki. Dotychczas 42 proc. energii uzyskanej w procesie termicznego recyklingu odpadów komunalnych kwalifikuje się do grupy energii odnawialnej. Dołączenie wspomnianego grona biomasy może zwiększyć ilość aż do 60 proc. A to poskutkuje optymalizacją kosztów związanych z uzyskaniem energii cieplnej, obniżając jej cenę nawet o 50 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj