Technologia potrzebna energetyce

Od trzech dekad trwają na świecie badania nad udoskonaleniem wykorzystania technologii toryfikacji biomasy, bardzo pożądanej dla energetyki czy przemysłu chemicznego. Największe osiągnięcia na tym polu mają do tej pory Holendrzy. Teraz polscy naukowcy pod kierownictwem doktora Szymona Szufy z Politechniki Łódzkiej pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem produktowym i technologicznym dla branży.

Toryfikacja jest znana od ponad 150 lat jako proces  prażenia ziaren kawy. Natomiast współcześnie bardzo wiele zyskuje na technologii rynek energetyczny. W atmosferze pozbawionej tlenu – w temperaturze około 250 stopni Celsjusza –  otrzymujemy paliwo z biomasy o wyższej kaloryczności, lepszej gęstości nasypowej i mniejszej masie, ponieważ w procesie toryfikacji ubywa 30 proc. masy, a jednocześnie tylko 10 proc. energii.

Oszczędzamy również na transporcie i na magazynowaniu. Nie trzymamy produktu w szczelnych silosach, jak w przypadku nieprzetworzonej biomasy – zwraca uwagę na plusy Szymon Szufa. Naukowiec jest laureatem IX edycji programu LIDER, wspierającego najbardziej utalentowanych polskich naukowców we wdrażaniu na rynek nowatorskich rozwiązań. Doktor od trzech miesięcy kieruje pracami zespołu, pracującego nad projektem pt. „Nowoczesna technologia toryfikacji biomasy do produkcji blendów paliwowych, biowęgla jako dodatku do nawozów oraz węgla aktywnego dla potrzeb energetyki, rolnictwa, budownictwa i przemysłu chemicznego”.

Zastosowanie pary przegrzanej będzie największą innowacją procesową zadania – pozwoli odzyskać cenne produkty uboczne jak kwas octowy czy mrówkowy i inne cenne substancje dla przemysłu chemicznego. Żadna inna metoda dotąd nie oferowała takiej możliwości. – Pary użyjemy do czterech rodzajów biomas i odpadu z oczyszczalni ścieków – tłumaczy Szymon Szufa. Mowa o biomasie pochodzenia rolniczego jak i drzewnego – między innymi to trociny sosny, słoma z owsa czy odpad łodyg kukurydzy bez ziaren.

Jak podkreśla kierownik, z każdego typu biopaliw powstaną po trzy produkty – toryfikat jako paliwo, nawóz i węgiel aktywny. Zainteresowanie produktami wykazują najwięksi gracze na rynku w zakresie nawozów i konwersji paliw. Efekty prac naukowców trafią na rynek najprawdopodobniej pod koniec 2022 roku.

Dr Szymon Szufa oprócz pracy przy powyższym działaniu, w podobne działanie angażuje się w Zakładzie Mechanicznym DRP Sp. z o. o. w Uniejowie. Trwają tam badania przemysłowe i prace rozwojowe prowadzące do opracowania efektywnej i wydajnej technologii biomasy z użyciem przegrzanej pary wodnej do powstania biowęgla, toryfiaktu, węgla aktywnego i produktu ubocznego: octanu wapnia.

                                                                                                                   

                                                              Damian Baran

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj