Laboratorium „Polonia Aero” testuje światowej klasy silniki lotnicze.

Otwarte rok temu w podwarszawskiej Zielonce Laboratorium Polonia Aero to jeden z największych i najnowocześniejszych na świecie ośrodków przeznaczonych do testowania turbin lotniczych.

Testy prototypów nowych produktów oraz demonstratorów technologii  przeprowadzone w Polonii Aero umożliwiają weryfikację skuteczności zastosowanych rozwiązań technicznych, które mają na celu czynić transport lotniczy  bezpieczniejszym, tańszym a zarazem bardziej ekologicznym (zmniejszenie zużycia paliwa i emisji hałasu).

Projekt budowy unikalnego w skali światowej obiektu był bardzo wymagający technicznie i organizacyjnie. Większość zastosowanych urządzeń i instalacji było projektowanych i wykonywanych wyłącznie na potrzeby Laboratorium przez dostawców z trzech kontynentów, pod nadzorem międzynarodowego teamu ekspertów o szerokiej specjalizacji – tłumaczy odpowiedzialny za projekt budowy i organizację firmy dyrektor laboratorium i jednocześnie prokurent – dr inż. Robert Boroch.

Kolejnym istotnym wyzwaniem był dobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry gotowej podjąć wyzwanie organizacji profesjonalnej firmy w tak wymagającej branży jak lotnictwo. Idealny pracownik powinien posiadać specjalistyczną wiedzę z wielu dziedzin jednocześnie, co wynika z konieczności pracy m.in. z wysokimi napięciami (110kV) – moc energetyczna Laboratorium odpowiada poborowi mocy miasta o 100 000 mieszkańców, obsługą bardzo czułej i skomplikowanej instrumentacji pomiarowej, wielkogabarytowymi montażami mechanicznymi oraz obsługą zaawansowanych systemów sterujących. W dziale projektowym zatrudnienie znaleźli inżynierowie z dziedziny konstrukcji, analizy przepływów i wytrzymałości.

– Ze względu na brak na polskim rynku kadry przygotowanej dokładnie do tego typu prac, proces rekrutacji nie był prosty. Zależało nam na ludziach, którzy są zmotywowani, którzy chcą się uczyć, ale również wniosą istotną dozę nabytych już wcześniej doświadczeń. Szukaliśmy zatem pracownika wyjątkowego  z jednej strony dobrze przygotowanego, z drugiej otwartego na nowe doświadczenia i obowiązki, na którego koledzy i firma zawsze mogą liczyć – tłumaczy dyrektor.

Rynek, dla którego swoje usługi świadczy Polonia Aero, jest specjalistyczny i wąski, a potencjalni zleceniodawcy laboratorium zlokalizowani są poza granicami Polski. – Mamy nadzieję, że wysoki poziom, który reprezentujemy, przyczyni się do budowania długofalowej współpracy z liderami branży lotniczej. Sukces naszego projektu to kolejny dowód na to, że w Polsce mogą rozwijać się firmy o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Ma to pozytywny wpływ na opinie potencjalnych, jeszcze nie zdecydowanych inwestorów. Dodatkowo otrzymanie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest dla nas uznaniem i docenieniem wspólnego wysiłku wszystkich pracowników i partnerów dzięki którym możliwe było zrealizowanie tak ambitnego zadania  – puentuje Robert Boroch.


Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Budżetu Państwa. Jego całkowity  koszt wyniósł ponad 230 mln zł. Udziałowcami spółki „Polonia Aero” są: Politechnika Warszawska, WAT, WZL nr 4 S.A. w Warszawie oraz włoska spółka Avio Aero (GE Aviation Business).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj