Legionowo zostało pionierem zmian w komunikacji w aglomeracji warszawskiej.

Oferta komunikacyjna dla mieszkańców tego położonego zaledwie 20 km od Warszawy miasta stale się poprawia. Do stolicy dojeżdżają cztery linie autobusów ZTM, pociągi Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Miasto opłaca „Wspólny Bilet” oraz Kartę Legionowianina. Brakowało jednak nowoczesnej infrastruktury – dotychczas na stacji PKP Legionowo podróżnych witały stare baraki, które pełniły rolę dworca. Prezydent Roman Smogorzewski postawił sobie za cel stworzenie nowoczesnego i wielofunkcyjnego Centrum Komunikacyjnego. Wartą ponad 50 mln inwestycję w 85% dofinansowuje Szwajcaria w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy – programu wsparcia rozwojowego dla Polski o wartości kilkuset milionów franków szwajcarskich. Inwestycja ma przede wszystkim zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego, a także usprawnić działanie różnego rodzaju komunikacji publicznej w mieście. Niewątpliwie nowoczesna bryła Centrum, wpisująca się w okoliczną architekturę, poprawi estetykę tej części miasta.

Wszelkie działania Prezydenta w tym kierunku dążyły do tego, by stacja kolejowa „Legionowo” stała się głównym centrum przesiadkowym nie tylko miasta, ale całego powiatu i powiatów sąsiadujących. Skutkowało to podpisaniem w 2012 roku umowy o dofinansowanie projektu Centrum Komunikacyjnego w Legionowie.

W ramach Centrum Komunikacyjnego powstaje dworzec kolejowy, w którym znajdzie się przestrzeń publiczna oraz miejsce na działalność usługowo-komercyjną. To co będzie wyróżniać budynek dworca w Legionowie na tle innych – to Multimedialna Strefa Obsługi Pasażerskiej z Mediateką. Pasażerowie skorzystają z internetu, jak również wypożyczą i przeczytają książkę w dogodnym ku temu otoczeniu. W ramach inwestycji powstają dwa garaże wielopoziomowe na łącznie ponad 1200 miejsc oraz wewnętrzna obwodnica miasta.

SwissContributionProgramme_logo2Planowany termin zakończenia projektu to przełom 2016/2017 r. Szacuje się, że Centrum Komunikacyjne obsłuży około 400 000 mieszkańców północnego Mazowsza a także usprawni połączenia z głównymi portami lotniczymi regionu (Lotniskami Chopina i w Modlinie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj