Grawitacja i oddziaływanie elektromagnetyczne mają inne wartości niż obecnie. Istnieją też formy życia, różniące się od tych, które znamy, a wszelkie prawa fizyki funkcjonują inaczej – brzmi abstrakcyjnie? Możliwość i formę istnienia takiego uniwersum bada prof. Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Za swoje prace i promowanie badań podstawowych został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec Przyszłości”.

Czym obecnie zajmuje się Pan wraz z grupą badaczy?

W dalszym ciągu kieruję zespołem zajmującym się zagadnieniami stałych fundamentalnych we Wszechświecie, wybiegając nieco dalej i skupiając się na konsekwencjach ich ewentualnych zmian.  Poszukujemy „innej fizyki” w kosmosie – niekoniecznie rozumianym jako bardzo odległy obszar.

Co dokładnie Państwo badają?

Patrzymy na atomy oraz ich mniejsze składniki – cząstki elementarne. Pracujemy nad koncepcjami mikroświata, w których następuje połączenie czterech fundamentalnych oddziaływań. Mówimy o całkowicie futurystycznych i potężnych energiach, w porównaniu do tego, co obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć na Ziemi oraz o ich ewentualnym abstrakcyjnym wykorzystaniu i zarządzaniu. Chodzi o skalę energii porównywalną do niedawnego połączenia się dwóch czarnych dziur, a więc miliardy miliardów razy większej, niż produkuje cały przemysł energetyczny.

W obszar badań wpisuje się także fizyka kwantowa? Jakie inne prawa będą jeszcze badane?

Tak, zajmujemy się relacjami kwantowymi, a dokładniej wielkimi obszarami Wszechświata, i założeniem, że są one powiązane ze sobą tak jak w komputerach kwantowych za pomocą kwantowego splątania. Rozwijamy też prace nad stałą grawitacji Newtona i prędkością światła oraz możliwością ewolucji elementarnego ładunku elektrycznego. Dalej badamy jak stałe te mogły się zmieniać w czasie, m. in. na podstawie analiz reliktów naturalnego reaktora jądrowego Oklo działającego 2 miliardy lat temu.

 Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj