Ekologicznie świadome oblicze stolicy. Wiodąca spółka energetyczna wprowadza innowacje, umożliwiające podniesienie standardów jakości mieszkań w Warszawie.

Veolia Energia Warszawa S.A. zarządza największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą. Dostarcza ciepło systemowe do 80 proc. mieszkańców stołecznego miasta. Ciągłe prace firmy nad modernizacją sieci – prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczeń trafiających do środowiska – przyniosły wymierny efekt.

Cztery lata temu Veolia Energia Warszawa S.A. podpisała umowy z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie i reprezentującą Szwajcarsko-Polski Program. Umowa dotyczy realizacji projektu wymiany wymiennikowych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne wraz z modernizacją komunalnej sieci ciepłowniczej, w rejonach zwartej zabudowy wielorodzinnej m.st. Warszawy, na obszarach o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza. To jedno z największych zadań realizowanych w tej chwili w grupie Veolia. Inspiracją do jego realizacji były oddolne sygnały mieszkańców Warszawy, w szczególności z jednej z jej najstarszych i największych dzielnic – Mokotowa, dotyczące konieczności zwiększenia sprawności dostaw ciepła.

W latach 50-tych, gdy powstawały pierwsze osiedla na terenie zniszczonej po wojnie stolicy, nie istniała jeszcze miejska sieć ciepłownicza. W związku z tym w centrach osiedli budowano kotłownie. Pod koniec lat 60-tych zapadła decyzja o ich likwidacji, na poczet budowy w tym miejscu węzłów grupowych. Obecnie w Warszawie jest ich około 500 – z czego prawie 300 należy do Veolii Energii Warszawa S.A. Mając na uwadze niezadowalający poziom sprawności starych węzłów zdecydowano o ich likwidacji i montażu węzłów indywidualnych.

dyr Płotnicki veoliaWęzły grupowe uniemożliwiają dostosowanie dostaw ciepła do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Włączenie czy wyłączenie ogrzewania w takim węźle następuje dopiero przy zgodzie 50 proc. jego użytkowników – tłumaczy Ryszard Płotnicki, Dyrektor Jednostki Realizacji Projektów Veolia Energia Warszawa W przypadku węzłów indywidualnych odbiorcy sami regulują ogrzewanie, moment jego włączenia i wyłączenia, co przekłada się na konkretne oszczędności. Zmiana węzła grupowego na indywidualny to przede wszystkim podniesienie standardu życia mieszkańców.

Projekt ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt społeczny. Stare budynki, zasilane z węzłów grupowych, posiadają piecyki gazowe, których negatywne skutki są powszechnie znane. W ramach projektu, grupa Veolia likwiduje takie piecyki. Dzięki instalacji węzłów indywidualnych 334 budynki posiadają teraz dostęp do ciepłej wody z sieci a w ciągu 2-3 miesięcy ich liczba zwiększy się do ponad 400.

W zadaniu podjętym w ramach polsko-szwajcarskiej współpracy najważniejszy jest jego całkowicie prospołeczny charakter. Dzięki jego realizacji nie zwiększa się ani liczba odbiorców usług firmy, ani ilość sprzedanej energii, od początku najważniejszy był odbiorca. Nie zyski.

I da się to odczuć. Efekty pracy warszawskiej spółki energetycznej spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony społeczeństwa. – To daje nam największą satysfakcję – nie ukrywa dyrektor. Dodaje, że wszystkie koszty projektowe leżą po stronie firmy, która przeznaczyła na polepszenie życia mieszkańców Warszawy ok. 130 mln. złotych, z czego prawie 40 mln. zł wyniósł wkład ze strony szwajcarskiej. Natomiast po stronie wspólnoty mieszkaniowej pozostaje jedynie wskazanie pomieszczenia na węzeł cieplny oraz przekazanie upoważnienia do załatwiania wszelkich formalności.

Fundusze szwajcarskie mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską, a wyżej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej. Dlatego strona szwajcarska z zadowoleniem zaopiniowała efekt końcowy przedsięwzięcia Veolii. Doceniono prospołeczność i proekologiczność projektu – zadanie znacząco wpływa na ochronę środowiska.

Veolia Energia Warszawa wdraża innowacje, które umożliwiają podniesienie standardów jakościowych mieszkań w Warszawie. Wystarczy przytoczyć liczby.
W ciągu roku oszczędności wyniosą ok. 150 tys. GJ, co jest równoważne ogrzaniu 10 tys. energooszczędnych mieszkań (o powierzchni 50m2). Efekty ekologiczne projektu odpowiadają tym samym budowie ok. 100 tys. metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Na koniec roku 2015 wykonano już 65 proc. planu sieci i 70 proc. węzłów, co odpowiada instalacji 561 węzłów indywidualnych (docelowo będzie ich 806). Firma przewiduje, że do końca 2020 roku zlikwiduje jeszcze ok. 60 węzłów grupowych.

Równocześnie trwa rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej mająca na celu przyłączenie do niej nowych odbiorców i nowych terenów. – Systematycznie zwiększamy zasięg sieci po to, aby nowi odbiorcy mogli skorzystać z najtańszego, najbezpieczniejszego i najbardziej ekologicznego w tej chwili rozwiązania, jakim jest ciepło systemowe – zapewnia dyrektor projektu. Obecnie trwają prace nad włączeniem Pruszkowa do warszawskiego systemu ciepłowniczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj