Zanim rozpocznie się rok akademicki i na uczelni pojawią się studenci, Uniwersytet Śląski w Katowicach otwiera się na uczniów szkół – od podstawowych po ponadgimnazjalne. We wrześniu na czterech wydziałach ruszą cykle zajęć i wykładów popularyzujących naukę.

W ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego – bo tak nazywa się cały program – odbywać się będą cztery inicjatywy: „Osobliwości Świata Fizyki”, „Biorobotyka”, „Spotkania z nauką” i „Niesamowita historia ludzkości”. Pierwszy raz odbywają się one pod jednym, wspólnym szyldem.

Pierwsza z tych propozycji to organizowane od 35 lat „Osobliwości Świata Fizyki”. Jak tłumaczył PAP dr Jerzy Jarosz z Instytutu Fizyki, w ostatnich latach w zajęciach tych brało udział nawet po kilkanaście tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Moduł ten tworzą trzy wykłady z licznymi, interaktywnymi eksperymentami dotyczącymi m.in. zjawiska elektromagnetyzmu, zakresu temperatur, z jakimi ma się do czynienia w laboratoriach czy w kosmosie, a także wykorzystania znajomości praw fizyki w niecodziennych sytuacjach.

Druga inicjatywa to prowadzone od pięciu lat „Spotkania z nauką”. To oferta dla starszych uczniów – nastolatków. W ostatnich latach gromadziła ona po 5-6 tys. uczestników.

Tu motywem przewodnim zajęć będzie „Ludzkie ciało bez tajemnic”. Dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska wyjaśnił, że naukowcy m.in. podejmą próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera, odpowiedzą na pytanie, czy tlen może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu i pokażą, jak pracują ludzkie mięśnie.

Kolejna propozycja to „Biorobotyka”. Te zajęcia mają z kolei spopularyzować interdyscyplinarne połączenie nauk biologicznych z zaawansowaną elektroniką i technologiami cybernetycznymi, dlatego tematyka spotkań dotyczyć będzie m.in. prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów i protez z wykorzystaniem techniki druku 3D.

Ostatnią z inicjatyw jest „Niesamowita historia ludzkości”, gdzie podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się m.in., czy roboty mogą myśleć, jakie są statystyczne fakty na temat Polski i Polaków oraz jaka może być wspólna przyszłość ludzi i robotów.

Udział we wszystkich zajęciach jest płatny; średnio to 15 zł za osobę. Spotkania odbywają się w dni robocze wg podanego harmonogramu – do końca września.

Szczegóły dotyczące płatności czy zapisów można znaleźć na stronach poszczególnych inicjatyw bądź za pośrednictwem strony Uniwersytetu Śląskiego.

Koordynatorem Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego jest Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj