VR MindTM to system wspomagający psychoterapię fobii społecznej.

Wirtualna rzeczywistość kojarzy nam się przede wszystkim z rozrywką, okazuje się jednak, że służyć może także do realnej pomocy. Jak wyleczyć fobię technologią VR (ang.Virtual Reality)?

Jedną z tradycyjnych form leczenia fobii jest terapia poznawczo-behawioralna. Terapeuta chce, aby pacjent zmierzył się ze swoim lękiem, np. wystąpił publicznie. Zwykle odbywa się to z wykorzystaniem dwóch technik ekspozycyjnych: wyobrażeniowej oraz in vivo. Technika wyobrażeniowa zakłada poproszenie pacjenta, by wyobraził sobie daną sytuację, zaś technika in vivo polega na zaaranżowaniu określonej sytuacji w świecie rzeczywistym.

– Problem stanowi przede wszystkim technika in vivo, nie wszystkie sytuacje można bowiem zaaranżować — tłumaczy Krzysztof Hanusz z firmy Tomorrow.

krzysztof Hanusz-1Jednym z pomysłów na przełamanie powyższych ograniczeń jest zastosowanie rzeczywistości wirtualnej jako techniki ekspozycyjnej. Pacjent, zamiast wyobrażać sobie sytuacje, zakłada hełm, a terapeuta uruchamia odpowiedni scenariusz terapeutyczny np. rozmowę o pracę. W trakcie ekspozycji terapeuta posiada pełną kontrolę nad sytuacją, co pozwala mu na zwiększanie lub zmniejszanie intensywności doznania.

Firma posiada kilka scenariuszy przeznaczonych akrofobii, klaustrofobii i agorafobii, ale ramach projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozbudowuje bazę o scenariusze przeznaczone najczęściej występującym zaburzeniom lękowym, a mianowicie fobiom społecznym,

Trenażery Tomorrow umożliwiają także zdobycie umiejętności obsługi dowolnego pojazdu kolejowego i jej zweryfikowanie w ramach wymaganej specjalizacji. W efekcie przekładają się na istotne oszczędności kosztów szkoleń przy maksymalnej efektywności edukacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj