Grupa Amica, której fabryka kuchni i nowe centrum logistyczne mieszczą się we Wronkach pod Poznaniem, od roku szczyci się wyjątkowym w skali Europy, najwyższym w Polsce automatycznym magazynem wysokiego składowania. Dzięki tej inwestycji największy polski producent sprzętu AGD może z powodzeniem wysyłać swoje produkty na blisko 60 rynków zagranicznych, na których są obecne jego marki.

Najwyższy w Polsce, ale też jeden z najwyższych na świecie. Automatyczny magazyn wysokiego składowania firmy Amica mierzy prawie 47 metrów wysokości. Wysokość ta przez władze firmy została uznana za najbardziej optymalną – sięga ona granic technologicznych, w których można w pełni bezpieczne eksploatować tego typu konstrukcje w polskich warunkach klimatycznych.

Amica wzniosła tak wysoką konstrukcję przede wszystkim ze względu na ograniczoną dostępną powierzchnię. Na zaledwie 6 tys. m2 mieści się 7,5 razy więcej sprzętu niż w zajmujących tyle samo miejsca magazynach płaskich. Możliwe jest wykorzystanie przestrzeni w aż 99,6 proc., a magazyn może pomieścić nawet 250 tys. sztuk sprzętu dużego AGD (na 26 tys. miejsc paletowych).

Jest to możliwe również dzięki skomputeryzowaniu pracy. W samym magazynie wysokiego składowania we Wronkach „pracują” tylko roboty, czyli układnice. To one automatycznie reagują na polecenia i wydają palety z odpowiednim towarem. Co istotne, nad funkcjonowaniem magazynu pieczę sprawuje zdalnie tylko jedna osoba. Może on działać bez przerw. Oczywiście jednak, sprawne działanie całego kompleksu jest uzależnione także od pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i informatyków, którzy znaleźli zatrudnienie w firmie dzięki tak ambitnej inwestycji.

Podczas projektowania magazynu problemem okazało się usprawnienie transportu samochodowego przy dostawach wchodzących i wychodzących. Projektanci i logistycy stanęli na wysokości zadania i obecnie nawet 1600 produktów marek należących do Grupy Amica może być wydanych w ciągu godziny.

Do budowy zużyto 2,5 tys. ton stali. Władze firmy Amica podkreślają, że można było wykorzystać mniejszą ilość materiału, jednak wówczas magazyn nie spełniałby z tak dużym zapasem i tak wyśrubowanych norm bezpieczeństwa – a to było priorytetem. Do wykonania takiego właśnie projektu i konstrukcji zobowiązał swoich ludzi i zleceniobiorców zarząd Grupy. Dzięki temu budynek jest odporny na uderzenia wiatru o prędkości nawet 150 km na godz. To istotne, ponieważ nasz kraj nawiedzają coraz częściej orkany, których siła potrafi wpłynąć negatywnie na konstrukcje tego typu. Przy tak wysokim magazynie każdy milimetr przesunięcia ma ogromne znaczenie dla norm bezpieczeństwa, a ewentualne uszkodzenie konstrukcji budynku spowodowałoby trwałe wyłączenie z użytkowania znacznej części magazynu.

Ponieważ obok efektywności wykorzystania przestrzeni to właśnie bezpieczeństwo było największym priorytetem, wewnątrz budynku znajdują się aż 42 km rur instalacji przeciwpożarowej, które obsługują aż 26 tys. tryskaczy. Grunt pod magazynem został wzmocniony aż 20 kilometrami pali wzmacniających, a do budowy wykorzystano 10,5 tysiąca m3 betonu.

Ważną informacją jest również to, że magazyn Amiki nie generuje hałasu ani zanieczyszczeń, tym samym jest maksymalnie bezpieczny dla środowiska i społeczności lokalnej.

Budowa magazynu wysokiego składowania była częścią projektu „Rozbudowa mocy produkcyjnych i modernizacja technologii Fabryki Kuchni”. Trwała od 2016 roku, a we wrześniu 2017 roku magazyn rozpoczął swoją pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj