O nowoczesnych technikach konserwatorskich oraz współpracy z biznesem z prof. Elżbietą Basiul, Dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu rozmawia Michał Wiechoczek.

Jak zmienił się w ostatnich latach kierunek kształcenia Państwa absolwentów?

prof. Elżbieta Basiul: Dzięki funduszom unijnym zmodernizowaliśmy istniejące kierunki i utworzyliśmy nowe: architekturę wnętrz i sztukę mediów. Studenci w ramach programu kształcenia biorą udział w projektach realizowanych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi: przedsiębiorcami, muzeami, innymi uczelniami.

Jesteście ekspertami w dziedzinie konserwacji – czemu wydział zawdzięcza taką renomę?

Praktyczna konserwacja podparta jest u nas badaniami naukowymi. Dlatego otrzymujemy wiele prestiżowych zleceń i realizujemy własne ambitne przedsięwzięcia, np. interdyscyplinarny projekt badań średniowiecznych kamienic mieszczańskich w Toruniu, prowadzonych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, m.in. pomiarów radarowych ścian i stropów. Projekt pozwolił na dokładną weryfikację możliwości stosowania nowatorskich technik w konserwacji zabytków.

Jak wspieracie innowacyjne badania realizowane przez pracowników lub studentów wydziału?

Oprócz realizacji badań w oparciu o środki statutowe wspieramy pracowników w aplikowaniu o fundusze zewnętrzne – ministerialne, europejskie. Podstawą jest też współpraca z innymi podmiotami w kraju i za granicą. W ostatnim czasie np. na zaproszenie rządu Kambodży prowadziliśmy prace w pałacu królewskim w Phnom Penh. Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszany jest do realizacji wielu projektów dzięki doskonałej kadrze ekspertów na światowym poziomie i wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Staracie się o wsparcie funduszy europejskich na realizację dużego projektu – Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Jakie są założenia przedsięwzięcia?

Realizacja projektu pozwoli nam na zwiększenie możliwości badawczych i konserwatorskich. Powstaną nowoczesne pracownie umożliwiające realizację najbardziej wymagających zadań w zakresie ochrony zabytków. Budowa Centrum została wpisana do wojewódzkiego Kontraktu Terytorialnego jako przedsięwzięcie priorytetowe, o istotnym znaczeniu dla rozwoju kraju i naszego województwa.

Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj