Uwzględniając budowę stopy dziecka w odniesieniu do osoby dorosłej, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów przeznaczonych na obuwie dziecięce. W przypadku skóry naturalnej przy zastosowaniu ekstraktu z bambusa istnieje możliwość nadania jej właściwości bakteriostatycznych i antybakteryjnych. Rozwiązanie takie może mieć odzwierciedlenie w poprawie warunków użytkowania obuwia w kontekście wzmożonej barierowości antygrzybicznej. To właśnie troska o najmłodszych kieruje zespołem naukowców z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi skupionych wokół dr inż. Katarzyny Ławińskiej.

Projekt „Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego”, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER VIII, zakłada wprowadzenie do budowy obuwia materiałów tekstylnych i skórzanych, w których w technologii produkcji wykorzystano włókna oraz ekstrakt bambusa, w celu poprawy jego właściwości użytkowych i higienicznych, w tym mikroklimatu. Celem projektu jest opatentowanie i wdrożenie zaproponowanego rozwiązania tj. opracowanej technologii wyprawy skór z wykorzystaniem ekstraktu bambusa oraz prototypów dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano – tekstylnego.

– Dążymy do wykorzystania zalet materiałów bambusowych takich, jak np. wysoka trwałość, wytrzymałość, czy antybakteryjność w celu poprawy komfortu użytkowania obuwia dziecięcego. Dostępne na rynku materiały przeznaczone na obuwie w dużej mierze opierają się na materiałach syntetycznych, proponowana zaś przez nas innowacja bazuje na surowcu naturalnym – akcentuje kierownik Zakładu Technologii Garbarskich, dr inż. Katarzyna Ławińska.

Założenia projektu obejmują również rekomendację innowacyjnego obuwia do znaku ZDROWA STOPA, uzyskiwanego dla obuwia dziecięcego wspomagającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj