12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” firmy Huawei ogłoszono w piątek w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Chin. „Seeds for the Future” to konkurs na prace pisemne dotyczące wykorzystania technologii IT.

W tym roku w konkursie mogli wziąć udział studenci 12 polskich uczelni studiujący na kierunkach: telekomunikacja, informatyka albo elektronika. Uczestnicy mieli napisać pracę na jeden z wybranych tematów. Dotyczyły one m.in. programu Polska Cyfrowa, cyfryzacji, wykluczenia cyfrowego, Smart City albo tego, jak innowacje w Polsce mogą zwiększać konkurencyjność.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał laureatom konkursu założenia Planu Morawieckiego, którego głównym celem ma być przejście z gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej. Zaznaczył, że elementem tego planu będzie też przebudowa modelu państwa. „Państwo ma mieć charakter służebny i równocześnie skuteczny. Warunkiem takiego funkcjonowania państwa jest oparcie się także na nowoczesnych technologiach” – zwrócił uwagę – i podkreślił znaczenie projektu budowy e-państwa rozwijanego przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Dodał, że przed młodymi naukowcami i przedsiębiorcami z branży nowych technologii otwierają się nowe perspektywy.

Z kolei wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski poinformował, że teraz – jeśli chodzi o Polskę – informatykę studiuje 68 tys. osób. „A i tak wiemy, że deficyt, jeśli chodzi o te zawody, będzie bardzo duży w skali Unii – to jest już prawie milion poszukiwanych informatyków” – powiedział.

Jarosław Gowin mówił też o kontaktach między państwami. „Ani nauka, ani gospodarka nie rozwijają się w warunkach autarkii, wymagają jak najszerzej współpracy międzynarodowej” – powiedział minister.

Jego zdaniem jednym z najbardziej obiecujących partnerów dla Polski mogą być Chiny. Przypomniał o niedawnej wizycie prezydenta Chin i przedstawicieli rządu, dziesiątkach podpisanych umów. „Wszystko to otwiera nowe perspektywy we współpracy gospodarczej między Polską i Chinami” – podkreślił.

„Wierzę, że będziecie ambasadorami tej dobrej współpracy” – powiedział do laureatów.

Każdy laureat konkursu „Seeds for the Future” wyłoniony został z innej uczelni. Zwycięzcami zostali: Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej, Olga Dzięgielewska z WAT, Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej, Marcin Kordas z AGH, Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej, Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Marta Lutostańska z z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej, Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej, Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej, Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej.

Pilotażowa edycja „Seeds for the Future” odbyła się w 2008 r. Obecnie program obejmuje ponad 50 krajów na całym świecie, a zaangażowanych jest w niego 10 tys. studentów z ponad 100 uczelni wyższych.

W Polsce program jest realizowany od 2014 roku.

(PAP – Nauka w Polsce)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj