Już wkrótce nowoczesny sprzęt zasili zaplecze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Uczelnia realizuje projekt mający na celu dostosowanie i uzupełnienie infrastruktury dydaktycznej Uniwersytetu. W jego ramach powstaje 20 nowych laboratoriów na wydziale Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym, a realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Budowa laboratoriów a Inteligentne Specjalizacje

Program, w ramach którego otrzymano dofinansowanie był ukierunkowany na poprawę jakości kształcenia . Uzyskanie dofinansowania na realizację projektu wynikało ze spełnienia kryteriów zawartych w preambule Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Projekt Uniwersytetu wpisał się w kryteria istotne z ich punktu widzenia, tj. ”Technologie off-shore i portowo-logistyczne” wyjaśnia dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. UMG, prorektor ds. Nauki.

„Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych” (tzw. iMEN) wpisuje się w program horyzontalny województwa pomorskiego. Zakładał on budowę laboratorium na Wydziale Nawigacyjnym oraz 15 innych laboratoriów na Wydziale Elektrycznym i Mechanicznym, w tym laboratoria dla potrzeb kształcenia automatyków elektroników i mechaników okrętowych, oraz inne laboratoria przeznaczone dla potrzeb kształcenia kadr branży morskiej

Praktyczne wykorzystanie realistycznej aparatury okrętowej

W praktyce, oprócz zajęć z wykorzystaniem symulatora nawigacyjnego, będzie można skorzystać z laboratorium stanowiącego rzeczywiste odzwierciedlenie elektrowni okrętowej, tj w skali 1:1, dokładnie takiej, jaką można dziś spotkać na najnowszych statkach. Kształcenie, w którym wykorzystuje się narzędzia dydaktyczne (symulatory) odtwarzające rzeczywiste ekosystemy pracy przyszłych oficerów floty handlowej pozwala docelowo konkurować absolwentom Uniwersytetu na międzynarodowych rynkach pracy.. Warto dodać, że sprzęt zakupiony w ramach projektu to aktualnie najnowocześniejsza aparatura tego typu na świecie” – podkreśla prorektor Czarnowski.

Unikatowość i znaczenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Misją naszej Uczelni jest kształcenie oficerów floty handlowej oraz specjalistów zaplecza lądowego gospodarki morskiej. Wynika z tego, iż w kształceniu koncentrujemy się na branżowości, która jest unikatowa. Jest to coś co nas wyróżnia, oprócz tego, że jesteśmy najstarszą Uczelnią morską na Pomorzu. Nie jesteśmy „konkurentem”, ale jesteśmy konkurencyjni – to, co proponujemy jest idealnym uzupełnieniem oferty na rynku kształcenia branżowego” – tłumaczy dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski. „z jednej strony musimy patrzeć na ogólne wymogi stawiane Uczelniom, a z drugiej dawać odpowiedź na to, czego oczekuje branża i specyfika regionu” – dodaje.

Pozostała działalność projektowa UMG

Uniwersytet realizuje również projekt „Sezam”, który składa się z pięciu głównych zadań, w tym zadania związanego z uruchomieniem nowego kierunku kształcenia i szeroką ofertą szkoleń dla studentów oraz kadr. Działanie to świetnie uzupełnia się z projektem „iMEN”, z którym razem stanowią istotne komponenty dla regionu na poziomie Inteligentnych Specjalizacji oraz wzmacniają atrakcyjność oferty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj