Sztuczna inteligencja nie posiada ściśle określonej definicji prawnej. Rozporządzenie Parlamentu i Rady Europejskiej ustanawiające zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (AI Act), z czerwca 2023 r. próbuje usystematyzować zakres rozumienia AI definiując system sztucznej inteligencji jako: „system oparty na maszynach, który został zaprojektowany do działania na różnych poziomach autonomii i który może, w przypadku wyraźnych lub dorozumianych celów generować dane wyjściowe takie jak przewidywania, rekomendacje lub decyzje, wpływające na fizyczne lub wirtualne środowisko”. W obecnych rozważaniach zgeneralizowano więc zakres rozumienia pojęcia sztucznej inteligencji, usuwając z projektu rozporządzenia zapisy definiujące AI bezpośrednio jako modele uczenia maszynowego, głębokiego, sieci neuronowych, itp.
Rozkwit AI jaki nastąpił po 2017 roku, w dużej mierze zawdzięczany jest wprowadzeniu mechanizmu atencji do modelu transformera co opisano w publikacji „Attention is all you need”, w której to autorzy przedstawili nowe podejście do tworzenia architektury modeli AI. Zespół Google otworzył tym samym wrota możliwości do dalszego rozwoju AI – generatywnych modeli o olbrzymich możliwościach. Bez cienia wątpliwości rozwój modeli generatywnych dał asumpt do niczym nieskrępowanego rozwoju (przy braku istotnych regulacji prawnych) nowych produktów AI, w obszarze nie tylko przetwarzania języka naturalnego, ale również i obrazu.
Oferowane narzędzia sztucznej inteligencji można już spotkać w takich branżach jak programowanie, media, prawo, badania rynkowe, analiza finansowa, grafika komputerowa, obsługa klienta, itp. AI zaczyna też odgrywać niebagatelną rolę w rozwoju nauki i medycyny. Amerykańska Agencja Żywności i Leków posiada obecnie zarejestrowanych ponad pięćset produktów medycznych, które powiązane są ze sztuczną inteligencją. Tegoroczny raport „Top Disruptors in Healtcare” opublikowany przez Koalicję AI w zdrowiu podaje, że tylko w PL identyfikowanych jest przeszło 150 startupów działających w obszarze life-science wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji.
Generatywna sztuczna inteligencja obecnie rewolucjonizuje wiele dziedzin, a wyjątkowe możliwości jakie oferuje AI nie powinny przykrywać ryzyka prawnego jakie się wiąże z wykorzystywaniem AI. Dlatego przed wprowadzeniem AI do firmy należy dokładnie rozważyć aspekty prawne, technologiczne oraz potencjalne korzyści względem pojawiającego się ryzyka.
Więcej na temat znajdziesz na stronie internetowej – https://www.jwp.pl/sektory/sztuczna-inteligencja-ai-i-it/
dr Maciej Stodulski