Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach wiążę się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Działa jak trucizna: uszkadza wątrobę, mózg i serce. Niezależnie czy będzie to wino, piwo czy też wódka, winowajcą jest alkohol etylowy. Zwiększa on ryzyko rozwoju takich chorób jak: nowotwory jamy ustnej, gardła, trzustki oraz jelita grubego, a także marskości wątroby, alkoholowego stłuszczenia wątroby, alkoholowego zapalenia wątroby, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki czy chorób neurodegeneracyjnych. Nadużywanie alkoholu sprzyja infekcjom wirusowym i bakteryjnym.

Zwłóknienie jest patologicznym procesem, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia włókien kolagenowych w tkankach. Szacuje się, że różne choroby zwłóknieniowe są odpowiedzialne nawet za 45% zgonów w krajach rozwiniętych. Choroby trzustki są skrajnym przykładem patologicznego zwłóknienia z jego śmiertelnymi konsekwencjami.

– W raku trzustki, kolagenowe mikrośrodowisko utrudnia penetrację leków do wnętrza guza, chroniąc tym samym komórki nowotworowe przed chemioterapią. Natomiast w przewlekłym zapaleniu trzustki, żywa tkanka zostaje zniszczona i zastąpiona nieleczącą się blizną. Za procesy zwłóknieniowe w trzustce odpowiedzialność ponoszą komórki stelarne, które stanowią zaledwie 4-7% masy całego organu, mówi dr Paweł Ferdek odpowiedzialny za projekty finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej („Alkoholowe zwłóknienie trzustki – rola komórek stelarnych, wewnątrzkomórkowych sygnałów wapniowych oraz białek z rodziny Bcl-2”) i Narodowe Centrum Nauki („Co sprawia, że zaktywowane komórki stelarne powodują zwłóknienie trzustki?”).

Nadmierna konsumpcja alkoholu jest nie tylko poważnym problemem społecznym w skali globalnej, ale także jest jednym z głównych czynników ryzyka przewlekłego zapalenia oraz zwłóknienia trzustki, kontynuuje naukowiec.

– Celem naszych badań jest przede wszystkim zrozumienie procesów patofizjologicznych na poziomie pojedynczych komórek, które leżą u podstaw chorób trzustki. Po drugie testowanie zaproponowanych przez nas strategii terapeutycznych w modelach zwierzęcych chorób trzustki. Nasze dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, ponieważ testowane przez nas leki, które modulują śmierć komórkową, okazały się bardzo skuteczne w leczeniu ostrego zapalenia trzustki – dzięki lekom jesteśmy w stanie w dużym stopniu złagodzić przebieg ostrego zapalenia trzustki wywołanego alkoholem u zwierząt laboratoryjnych, kończy badacz.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj