Wysoki spożycie alkoholu powoduje w mózgu zmiany w przekazywaniu sygnałów, zaburzając zdolności podejmowania decyzji i kontroli impulsów, a to napędza dalsze picie – pokazują badania na myszach. Odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych metod pomocy osobom uzależnionym.

Naukowcy z State University of New York w Binghamton informują przynajmniej o częściowym rozszyfrowaniu uzależniającego mechanizmu alkoholu. W opisanych na łamach „Brain Behavior and Immunity” eksperymentach sprawdzali, jak na mózgi myszy wpływa konsumpcja różnych ilości alkoholu.

W porównaniu do myszy, które spożywały umiarkowane ilości etanolu, zwierzęta uzależnione miały w korze przedczołowej mózgu aż dwukrotnie więcej komórek produkujących interleukinę-1, a konkretnie IL-1β. Ten obszar mózgu odpowiada za regulowanie działania funkcji poznawczych.

Ta konkretna interleukina (odpornościowe białko) u uzależnionych gryzoni nasilała stany zapalne oraz powodowała wydzielanie hamującej sygnały nerwowe substancji – GABA. Co gorsza, zmiany te się utrzymywały nawet po odstawieniu alkoholu.

„Podejrzewaliśmy, że IL-1β uczestniczy w powstawaniu uzależnienia od alkoholu, ale dokładny mechanizm jej działania w mózgu był niejasny” – mówi prof. Florence Varodayan, współautorka badania.

Wcześniejsze badania wskazały, że osoby z pewną mutacją w genie kodującym IL-1β są bardziej podatne na uzależnienie. Autopsje takich osób ujawniały też podwyższoną ilość tej substancji w mózgu.

www.naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj