Warunki pracy oraz toksyczne substancje emitowane do środowiska to nie tylko temat debat, ale na szczęście także badań podejmowanych przez naukowców. W Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa  Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Przemysław Kwolek pracuje nad zastąpieniem szkodliwych związków chemicznych stosowanych podczas elektrochemicznej obróbki powierzchni stopów aluminium.

Celem projektu o nazwie „Analiza elektrochemiczna procesu korozji fazy międzymetalicznej Al2Cu w roztworach kwaśnych, w obecności nieorganicznych inhibitorów korozji” jest opracowanie inhibitorów korozji fazy międzymetalicznej Al2Cu, które mogłyby zastąpić związki chromu na stopniu utlenienia +6. Są one stosowane w procesie trawienia elementów wykonanych ze stopów aluminium, podczas elektrochemicznej obróbki ich powierzchni (anodowanie) i niestety są rakotwórcze. Żeby zrozumieć w jaki sposób inhibitor oddziałuje na proces korozji stopu, należy ustalić jego wpływ na zachowanie się poszczególnych faz tworzących ten stop (m. in. fazy Al2Cu) w środowisku korozyjnym. – Ograniczenie zużycia toksycznych związków chromu przyczyniłoby się do poprawy warunków BHP w galwanizerniach i zmniejszenia kosztów utylizacji ścieków. Stąd też pomysł na realizację takiego działania – wyjaśnia dr inż. Kwolek.

Stopy aluminium są powszechnie stosowane w przemyśle, w szczególności w tych jego gałęziach, gdzie wyroby powinny być lekkie (m. in. lotnictwo, motoryzacja, budownictwo). Często wymagają one dodatkowej ochrony przed korozją – powłok ochronnych. Realizowane w ramach projektu badania wpisują się w prace Katedry i Laboratorium dotyczące wytwarzania powłok ochronnych na podłożu stopów metali lekkich, m. in. w nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska procesie utleniania jarzeniowego.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu SONATA 12 z Narodowego Centrum Nauki i zalicza się je do tzw. badań na etapie podstawowym.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj