Zespół z Politechniki Lubelskiej tworzy aplikację mobilną, która pomoże młodym ludziom chorym na cukrzycę w zarządzaniu ich stylem życia.

Projekt o nazwie T1DCoach (ang. Type 1 Diabet Coach mobile application) realizowany jest w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi” finansowanego przez NCBR. Aplikacja przeznaczona jest do edukacji pacjenta, a także jego opiekuna i lekarza.

Geneza projektu, jak to bywa w życiu, jest dość prosta. Dzieci kolegi są chore na cukrzycę typu 1. Ich ojciec, który jest informatykiem, zaczął się problemowi przyglądać i modelować matematycznie schematy towarzyszące tej chorobie, aby ułatwić życie swoim dzieciom – wyjaśnia dr inż. Marek Miłosz – kierownik projektu.

Doprowadziło to stworzenia aplikacji wspomagającą kształcenie dzieci chorych na cukrzycę, które w życiu codziennym muszą sprawdzać poziom cukru, przyjmować posiłki o regularnych porach czy nastawiać pompę insulinową. Aplikacja ma im znacznie ułatwić funkcjonowanie – dodaje profesor Miłosz.

Aplikacja pomoże także tzw. edukatorom cukrzycowym. Została zweryfikowana z lekarzami i diabetologami. Opracowano ją tak, aby zainteresować użytkowników: posiada elementy gry i rywalizacji, gdzie za prawidłowe korzystanie zbierane są punkty. Korzystając z aplikacji młody człowiek nauczy się komponować odpowiednie posiłki i spożywać je we właściwych porach, kontrolując przy tym poziom cukru. Chodzi więc także o wypracowanie pewnej dyscypliny, zdobycie wiedzy i wsparcie podczas choroby.

Rozwiązanie już powstało, a kolejnym etapem są testy interfejsu we współpracy z użytkownikami, po czym opublikowany zostanie film edukacyjny. Końcowym efektem będzie umieszczenie aplikacji w serwisach umożliwiających jej ściągnięcie i działania propagujące. Dostęp do narzędzia zaplanowany jest na II kwartał przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj