Astrocent jest interdyscyplinarnym międzynarodowy ośrodkiem badawczym, realizowanym pod kierunkiem prof. Leszka Roszkowskiego w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN) w ramach programu „Międzynarodowe Agendy Badawcze”, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Misją ośrodka jest dostarczanie wiedzy o niewidzialnym Wszechświecie, w tym o falach grawitacyjnych i ciemnej materii, ale  także prowadzenie badań mających praktyczne zastosowanie w nowych technologiach oraz medycynie. Wśród partnerów ośrodka znajdują się grupy badawcze z: Francji, USA, Kanady oraz Włoch.

Ośrodek istnieje od ponad roku. Pierwsze miesiące działalności były poświęcone tworzeniu infrastruktury oraz rekrutacji liderów grup badawczych. Teraz przyszedł czas na realizację badań.

Jesteśmy w okresie intensywnej pracy, liderzy grup budują swoje zespoły, wchodzimy też w ważne doświadczenia, które są kluczowe dla rozwoju dziedziny. Dołączyliśmy do międzynarodowych grup doświadczalnych DarkSide i Argo oraz Virgo/LIGO. Poszerzyliśmy zakres naszych zainteresowań o badanie neutrin, zwłaszcza o planowany eksperyment Hyper Kamiokande, nawiązaliśmy kontakty z czołowymi firmami w Polsce – to wszystko przekłada się na nową rzeczywistość – mówi prof. Roszkowski.

Warto zaznaczyć rolę prof. Roszkowskiego w powrocie Polski do międzynarodowego konsorcjum ApPEC (Astroparticle Physics European Coordination), którego misją od ponad 20 lat jest promowanie i wspieranie badań z zakresu astrofizyki cząstek, min. poprzez uczestnictwo w tworzeniu europejskich strategii.

Było dla mnie bardzo ważne, aby nasz kraj miał swoją reprezentację w tak ważnym konsorcjum, gdzie dyskutuje się globalną politykę naukową. – mówi z dumą prof. Roszkowski.

03.12.2019 r. w Lizbonie, na zgromadzeniu ogólnym przegłosowano ponowne przyjęcie Polski jako członka ApPEC. Nasz kraj jest reprezentowany przez CAMK PAN, a prof. Roszkowski jest reprezentantem Polski w konsorcjum.

Konsorcjum ApPEC corocznie organizuje także spotkania nauki i sektora prywatnego zainteresowanego realizacją pomysłów high-tech. Astrocent chce w najbliższych latach i zorganizować takie wydarzenie w Polsce.

Tylko w ten sposób otwierają się szerokie możliwości naukowe, ale również możliwości potencjalnych wdrożeń na szerszym, europejskim poziomie. Liczymy, że to się uda – konkluduje prof. Roszkowski.

Za swoje zasługi dla polskiej nauki prof. Roszkowski otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Więcej informacji na temat Astrocent: https://www.astrocent.camk.edu.pl/

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj