Na temat prac dotyczących innowacyjnego urządzenie do rehabilitacji kręgosłupa Sebastian Wach rozmawia z przedstawicielami konsorcjum z AGH z Krakowa oraz WAT z Warszawy.

Ból pleców jest powszechną dolegliwością. Problem, z którym zmaga się coraz więcej osób jest spowodowany m.in. siedzącym trybem życia. Czynniki temu towarzyszące prowadzą do pogorszenia elastyczności kręgosłupa, jego nierównomiernego obciążenia, osłabienia siły mięśni pleców oraz ich nadmiernego napięcia. W zapobieganiu tej przypadłości ważny jest zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczna i prawidłowa postawa ciała.

Niezależnie ból pleców może być także związany z urazem, wiekiem lub poważną chorobą.

W obu wariantach leczenie opiera się mocno na odpowiednio dobranej i systematycznie prowadzonej rehabilitacji. W ramach prowadzonych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Kwaśniewskiego i dr. inż. Szymona Molskiego prac zostało opracowane rozwiązanie w postaci urządzenia do rehabilitacji w schorzeniach kręgosłupa, mięśni i układu nerwowego.

Jest to zautomatyzowany system podwieszenia pacjenta posiadający funkcje do stymulacji mięśni, przeznaczony do codziennej rehabilitacji. Niewątpliwą zaletą opracowanego rozwiązania technologicznego jest jego funkcjonalność, polegająca na precyzyjnym i płynnym ruchu w odciążeniu poszczególnych segmentów ciała, z równoczesną zmianą ich położenia w trzech płaszczyznach, podkreśla Profesor Jerzy Kwaśniewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Rozwój urządzenia i jego funkcjonalności jest obecnie rozwijany w ramach realizacji projektu konkursowego zorganizowanego przez NCBIR „Rzeczy są dla ludzi” pt. „Zautomatyzowane urządzenie do samodzielnej rehabilitacji w schorzeniach kręgosłupa, mięśni i układu nerwowego w aspekcie poprawy dostępności i łatwości obsługi medycznej”.

Badania przemysłowe, prace rozwojowe i przedwdrożeniowe realizowane są w ramach Konsorcjum AGH w Krakowie i Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Udział WAT pozwoli m.in. na wizualizację ruchu kręgosłupa w trakcie prowadzonego procesu rehabilitacyjnego.

Ważnym elementem jest odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia obsługę urządzenia przez fizjoterapeutów oraz dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, podkreśla dr inż. Kamil Sybilski kierownik Zakładu Inżynierii Obliczeniowej i Biomedycznej WAT.

Profesor Jerzy Kwaśniewski dodaje, że rozwiązanie łączy w sobie niezwykle istotne  funkcje trakcji kręgosłupa z możliwością  ćwiczeń w odciążeniu częściowym lub całkowitym, dając duże możliwości pracy z pacjentami chorującymi na zespoły  bólowe kręgosłupa zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych. Takie rozwiązanie pozwoli na odciążenie rehabilitanta, który nie będzie musiał już używać własnej siły do dźwigania i rehabilitacji pacjenta.

Na spotkaniach z przemysłem przedstawialiśmy nasze rozwiązanie, które cieszyło i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Największym problemem jest czas, którego biznes nie jest zwolennikiem, podsumowuje Profesor Kwaśniewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj