Polwax S.A. od kilku lat konsekwentnie realizuje przyjętą strategię rozwoju. Jednym z postawionych celów strategicznych jest rozwój działalności badawczo-rozwojowej.

Polwax S.A. jest producentem parafin i wosków parafinowych oraz specjalistycznych specyfików przemysłowych wytwarzanych na ich bazie. Wiele produktów powstaje dzięki realizacji projektów badawczych pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Spółka zakończyła pierwszy rok realizacji projektu „Nowe opakowania z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych” (EKOPOLPAK) w ramach programu BIOSTRATEG. Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowo-przemysłowe obejmujące 8 podmiotów. Liderem konsorcjum jest Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej  z Kędzierzyna-Koźla. Spółka realizuje zadania z obszaru „Bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo żywności”. Efektem realizacji projektu ma być opracowanie nowych produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – emulsji parafinowej, wosku do impregnacji papieru oraz kleju typu HotMelt.

W ciągu pierwszego roku uczestnictwa w projekcie zostały opracowane wstępne receptury nowych impregnatów oraz dokonano zakupu nowej aparatury laboratoryjnej, dedykowanej do prowadzenia oznaczeń parametrów decydujących o możliwości zastosowania produktów do kontaktu z żywnością.  Odbiorcą opracowanych impregnatów będą producenci opakowań papierowych i kartonowych stosowanych do przechowywania żywności. Nowe opakowania powinny charakteryzować się wysoką odpornością zarówno na wilgoć, jak również na przenikanie tłuszczu czy innych składników występujących w żywności. Jednocześnie opakowania mają zachować kształt i właściwości użytkowe w dłuższym okresie magazynowania.

W listopadzie 2016 roku spółka zakończyła realizację zadań w projekcie „Zaawansowane technologie odlewnicze” (projekt INNOCAST w ramach Programu INNOLOT). Polwax odpowiadał za opracowanie i wytworzenie wysokojakościowych „twardych” wosków odlewniczych. Efektem przeprowadzonych prac są dwa zgłoszenia patentowe w UP RP dotyczące sposobu wytwarzania wosków odlewniczych  stosowanych  w odlewnictwie precyzyjnym do wykonywania modeli odlewów oraz do wykonywania układów wlewowych. Dokonano również rejestracji znaku towarowego – INCASTWAX. W wyniku przeprowadzonych prac Polwax stał się jedynym w Polsce producentem wosków przeznaczonych dla odlewnictwa precyzyjnego.

 

NCBIR logo z czerwonym napisem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj