Recyklingowi poddawane są coraz to ciekawsze produkty. Naukowcy opracowują metody, mające jeszcze skuteczniej poszerzać tę listę. Tym razem obiektem zainteresowania badaczy okazał się beton.

Za nowatorskie odkrycie, którego efektem ma być recykling betonu z wyburzanych budynków odpowiadają brytyjscy naukowcy z Cambridge University. Efekty ich badań opublikowano na łamach „Nature”. Ci podkreślają, że ich metoda recyklingu, pozwalająca na uzyskanie cementu ze starego betonu poprzez jego podgrzanie, znacznie zmniejszyłaby ślad węglowy. Miałoby pomóc temu przejście na piece zasilane elektrycznie, a zamiast wykorzystywania paliw kopalnych korzystanie z energii odnawialnej, na przykład wiatru i Słońca, mogłoby w pełni zredukować wydzielanie gazów cieplarnianych. W procesie recyklingu betonu kluczową rolę może odegrać wykorzystanie ciepła wytwarzanego przy recyklingu stali, bowiem skład betonu jest niemal taki sam, jak skład żużla w elektrycznych piecach łukowych. 

Beton z recyklingu odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku?

Co warte podkreślenia dzięki połączeniu z recyklingiem betonu, także recykling stali mniej zanieczyszcza środowisko, ponieważ wytwarzanie topników używanych obecnie także wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Jedna z hiszpańskich firm ma podjąć próbę odtworzenia nowego procesu w swoim pełnowymiarowym elektrycznym piecu łukowym w Cardiff. Naukowcy dodają, że niskoemisyjny cement mógłby do roku 2050 zaspokoić aż jedną czwartą zapotrzebowania Wielkiej Brytanii, a w przyszłości wraz z szerszym wykorzystaniem pieców elektrycznych wpłynąć korzystnie na zapotrzebowanie betonu na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj