Rozmawiamy z dr inż. Łukaszem Migdałem z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na temat projektu pn. „Zwiększenie efektywności technologii produkcji brojlera króliczego przez opracowanie nowej ścieżki selekcji”.

Królik jest zwierzęciem użytkowanym wielokierunkowo, pozyskuje się od niego głównie mięso, ale także wełnę, czy skóry.

Czy polski konsument docenia mięso królika?

Myślę, że mięso królika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, ponieważ charakteryzuje się dużymi właściwościami odżywczymi i smakowymi. W kuchni można wykorzystywać je na bardzo wiele sposobów.

Mięso królika posiada wiele walorów odżywczych (zawartość łatwo przyswajalnego białko, potasu, fosforu, magnezu, a także witaminy z grupy B. Dostarcza natomiast niewielkiej dawki cholesterolu. Produkt jest lekkostrawny i zawiera niewielki proc. tłuszczu.

Rynek królików w Polsce nie jest zbyt rozbudowany, przez co szanse na jego rozwój są wciąż bardzo duże. Wymaga to jednak czasu, a przede wszystkim zmiany upodobań kulinarnych naszych rodaków. Obecnie spożycie mięsa króliczego jest u nas dość niskie, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jak Włochy, Francja, Hiszpania czy Węgry, gdzie surowiec ten jest uważany za produkt delikatesowy.

Uważam, że mięso królika jest bezpieczne. W poprzednich latach słyszeliśmy o różnych odmianach chorób występujących u krów, kurczaków czy świń. Króliki karmione są prostą i pełnowartościową paszą, która zawiera m.in..zboża i susz z traw

Skąd u Pana zainteresowanie mięsem królika?

Odpowiedź jest trywialna, trafiłem do katedry , w której znajdowała się ferma królików. Temat jakości mięsa i wykorzystania go w żywieniu  głównie dzieci  zawsze był mi bliski, później pojawił się brojler króliczy i związany z nim projekt LIDER.

Jak można zdefiniować polimorfizm?

Można powiedzieć, że w genetyce oznacza występowanie różnic w  sekwencji DNA populacji. To różne odmiany tego samego genu, np. obecność polimorfizmu może powodować pojawienie się różnych cech u różnych osób. Nie jest to jednak synonim mutacji.

Jaki jest cel projektu?

naszych badaniach zapatrywaliśmy się na bydło i zaczęliśmy poszukiwać genów (sprawdziliśmy, czy pojawiają się w nich mutacje), które mogą mieć wpływ na jakość mięsa, czy cechy przyrostowe. Okazało się, że tak faktycznie jest.

Celem naszego projektu jest identyfikacja polimorfizmów w obrębie genów związanych z parametrami wzrostowymi, a także odtłuszczenia królika. Zebrana kolekcja polimorfizmów pozwoliła na selekcję królików pod kątem tych cech.

Wykorzystamy rasy typowo mięsne. Sprawdzone zostaną przyrosty i możliwy negatywny wpływ na parametry jakościowe tuszki oraz jakość mięsa. Ostatnim etapem będzie analiza przydatności technologicznej produktów uzyskanych z mięsa królików, ich jakości, trwałości oraz akceptowalności przez konsumentów.

W skrócie mogę powiedzieć, że celem projektu jest zwiększenie masy królików przy jednoczesnym zachowaniu jakości i smaku mięsa.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj