25 nagród i wyróżnień przyznano w środę w konkursie organizowanym przez BGK Nieruchomości, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Fundację BGK. Celem konkursu było przedstawienie wizji dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce.
Konkurs dla studentów ruszył 18 października. Termin składania prac upłynął 14 grudnia 2017 r. Skierowany był nie tylko do studentów i absolwentów wydziałów architektury, ale także innych kierunków inżynierskich, uniwersytetów i uczelni artystycznych.
Jak podkreślają organizatorzy, konkurs jest okazją, by w debacie o przyszłości budownictwa mieszkaniowego głos zabrało młode pokolenie, które dzięki temu może przedstawić innowacyjne idee. W konkursie – jak dodają – chodzi o możliwie krótką i skondensowaną wypowiedź, która będzie określała pogląd młodych ludzi na temat tego, jak rozumieją nowoczesne budownictwo dostępne.
Pomysły uczestników były oceniane m.in. przez przedstawicieli środowiska akademickiego. W sądzie konkursowym zasiedli dziekani wydziałów architektury i inżynierii lądowej politechnik w Warszawie, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie i Wrocławiu.
W środę ogłoszono laureatów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”. Ogłoszono laureatów ideowego konkursu dla studentów i młodych absolwentów.
W skierowanym do studentów i młodych absolwentów konkursie nadesłano 165 prac w czterech konkursowych kategoriach: urbanistycznej, architektonicznej, technologicznej i tej dotyczącej budowania społeczności w erze informacyjnej.
Sąd Konkursowy przyznał trzy nagrody o łącznej kwocie 18 tysięcy złotych.
W kategorii „Osiedle społeczności jutra” wybrano projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej. W uzasadnieniu swojej decyzji sędziowie konkursowi podkreślali, że praca przedstawia systemowe podejście do projektowania urbanistycznego, dąży do bezkonfliktowego wplecenia nowych elementów w istniejącą tkankę, a uzyskaną przestrzeń charakteryzują dobre proporcje i przyjazny klimat środowiska mieszkaniowego.
Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski, który w swoim projekcie przedstawił kompleksowe i bliskie realnemu spojrzenie na zagadnienia prefabrykacji betonowej ze zintegrowanymi inteligentnymi systemami obsługi budynku.
W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” najlepszą pracą okazał się projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk prezentujący innowacyjną propozycję technologicznego wsparcia partycypacji w projektowaniu budynków mieszkalnych, ciekawą ideę eksperymentalnego aparatu, oraz funkcjonującą, dołączoną do pracy aplikację rozszerzonej rzeczywistości.
Sąd Konkursowy postanowił nie przyznawać głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślano, że mimo bardzo szerokiej palety proponowanych rozwiązań sędziowie mieli trudność z wyłonieniem najlepszej koncepcji, która łączyłaby konstruktywne, osadzone w polskich uwarunkowaniach podejście z nowatorstwem w sferze rozwiązań architektonicznych.
Poza głównymi nagrodami w konkursie przyznano także 15 wyróżnień na łączną kwotę 52 tys. zł i 7 wyróżnień honorowych.
Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia 2018 r.
BGKN planuje już kolejną edycję konkursu.
Konkurs był organizowany w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, realizowanego przez państwową spółkę BGK Nieruchomości. To część szeroko pojętego programu Mieszkanie plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji Mieszkania dla Rozwoju nie będą one objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.
BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl