Rozmawiamy z dr Patrycją Szymczyk-Ziółkowską na temat projektu pt. „Przyrostowe wytwarzanie zindywidualizowanych wyrobów medycznych na bazie biomateriałów polimerowych”.

W ramach projektu przewidziane jest wytwarzanie filamentu w osnowie polimerowej wraz z substancją lecznicą jako napełniaczem, opracowanie i pełna analiza przyrostowego procesu wytwórczego oraz badania i weryfikacja wyrobów gotowych w kontekście wymaganej funkcjonalności, mówi dr Patrycja Szymczyk-Ziółkowska.

Głównym problemem badawczym jest ocena wpływy parametrów FFF, architektury i składu na właściwości mechaniczne, fizykomechaniczne i funkcjonalne otrzymanych wyrobów.

Badania, planowane do realizacji w tamach projektu, ukierunkowane są na dostarczenie gotowego rozwiązania związanego z przyrostowym procesem wytwarzania nośników leków w postaci „tabletek 3D” o pożądanym składzie i charakterystyce uwalniania substancji czynnej możliwych do wdrożenia np. przez firmę farmaceutyczną na poziomie gotowości umożliwiającej zastosowanie technologii w warunkach operacyjnych.

Technologia umożliwi wytwarzanie biodegradowalnych , personalizowanych „struktur 3D” o złożonej geometrii wewnętrznej i określonych cechach biomechanicznych, wspomagających czasową stabilizację i regenerację tkanek z jednoczesnym uwalnianiem substancji czynnych.  Potencjalnymi klientami mogą być przedsiębiorstwa działające w branży medycznej i farmaceutycznej, zainteresowane uzyskanymi wynikami projektu, kontynuuje naukowiec. 

Bardzo ważnym celem realizacji projektu będzie także wzmocnienie relacji pomiędzy członkami zespołu z jednoczesnym podniesieniem ich kwalifikacji i potencjału badawczego. Realizacja projektu umożliwi opanowanie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności z zakresu stosowanych biomateriałów, substancji leczniczych oraz czynnych, technologii wytwarzania i domieszkowania drutu oraz przetwarzania otrzymanych biomateriałów za pomocą technologii FFF, kończy dr Szymczyk-Ziółkowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj