Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r. Największym budżetem – sięgającym ponad 45 mln euro – będzie dysponował sektor szkolnictwa wyższego. We wtorek w Warszawie odbywa się Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+

Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 r. Zastąpił kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro, z czego w 2016 r. – 2,2 mld euro. Planuje się, że w okresie jego realizacji skorzysta z niego 4 mln osób, w tym 2 mln studentów i 125 tys. instytucji.

W Polsce program Erasmus+ realizują trzy resorty: nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji narodowej oraz sportu i turystyki. W 2016 roku – z przeznaczonych dla Polski blisko 103 mln euro – na projekty związane z edukacją szkolną przeznaczono 13,7 mln euro; 27,4 mln euro otrzymają inicjatywy służące kształceniu i szkoleniom zawodowym. Na zadania z obszaru określanego jako „młodzież” w budżecie programu zapisano 11,8 mln euro; na edukację dorosłych 4,2 mln euro. Najwięcej – ponad 45 mln euro – otrzymają inicjatywy z obszaru szkolnictwa wyższego.

Z danych podanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – Narodową Agencję Programu Erasmus+ wynika, że około 43 tys. polskich studentów uczy się na zagranicznych uczelniach (w Unii Europejskiej), w tym dzięki programowi Erasmus na studia lub praktyki za granicę wyjeżdża 14 tys. polskich studentów. Z ponad 46 tys. zagranicznych studentów uczących się w Polsce 11 tys. przyjeżdża rocznie do Polski dzięki programowi Erasmus+.

„Erasmus+ jest adresowany nie tylko do studentów i nauczycieli akademickich, ale także do uczniów szkół podstawowych, średnich, nauczycieli, młodych ludzi w ramach projektów edukacji pozaformalnej, przedsiębiorców. Można powiedzieć, że Erasmus+ jest skierowany do każdej osoby, która chce podnieść swoje umiejętności, wiedzę i kwalifikacje” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor programu Erasmus+ i zastępca dyrektora generalnego FRSE Tomasz Bratek.

Podkreślił, że w 2016 roku w ramach programu Erasmus+ otwiera się na możliwość współpracy z krajami partnerskimi. „Teraz mamy możliwość współpracy z takimi krajami, jak Czarnogóra, Azerbejdżan, Maroko, Wietnam, Kuba, Meksyk. Są to de facto wszystkie kraje świata. W poprzednim roku w ramach wymiany studenckiej z krajami poza UE w obszarze szkolnictwa wyższego wzięło udział prawie 30 proc. uczelni. To dobry prognostyk. Będziemy się starali, aby o takie dofinansowanie wnioskowała większość uczelni. Oczywiście priorytetowe w obszarach krajów nieunijnych są kraje Partnerstwa Wschodniego” – powiedział Bratek.

Jak informuje FRSE, zainteresowanie programem Erasmus+ w Polsce od samego początku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. „W ciągu dwóch pierwszych lat programu Erasmus+ do FRSE wpłynęło ponad 8 tys. projektów, z czego sfinansowaliśmy 2632 projekty, plus ponad 800 projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój” – powiedział we wtorek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski.

Osoby zainteresowane udziałem w projektach finansowanych z programu Erasmus+ przez cały wtorek mogą korzystać z Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+. W wydarzeniu, które odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie, uczestniczy ponad tysiąc osób.

Termin składania wniosków w pierwszych w 2016 roku konkursach mija 2 lutego. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://erasmusplus.org.pl/o-programie/terminy/

Serwis Nauka w Polsce PAP jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj