Innowacyjne badania pomogą zapobiegać astmie u dzieci

0
dav

W Polsce, ale i na całym świecie wzrasta liczba ludzi zmagających się z chorobami alergicznymi. Mowa wręcz o epidemii. To ogromny problem dla chorych i ich rodzin, ale także dla lekarzy. Dlaczego tak gwałtownie wzrasta liczba ludzi walczących z alergią? Na razie nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ale to się może wkrótce zmienić.

Pod kierownictwem prof. dr hab. n med. Iwony Stelmach, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi realizują bardzo ważny projekt, którego celem jest ocena, jaki wpływ na rozwój astmy oskrzelowej i nowych uczuleń u dzieci w wieku szkolnym ma styl życia matek w czasie ciąży oraz już po porodzie. Wyniki badania pozwolą na opracowanie skutecznych metod profilaktyki astmy i alergii u młodych Polaków.

Prace są kontynuacją badania kohortowego przeprowadzonego wcześniej wspólnie z Instytutem Medycyny Pracy. – W tamtym przedsięwzięciu wzięło udział 1500 ciężarnych kobiet. Badaliśmy u Pań ekspozycje na różne czynniki środowiskowe i ocenialiśmy, jak one wpływają na rozwój chorób alergicznych u dzieci w pierwszym i drugim roku życia – tłumaczy prof. Iwona Stelmach, kierownik Oddziału Klinicznego Interny Dziecięcej i Alergologii w Ośrodku Pediatrycznym im. J. Korczaka w Łodzi. Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych.

Obecny projekt zakłada zbadanie 900 dzieci. Dane zawarte w ankietach i wyniki analizy materiału biologicznego posłużą do przeprowadzenia nowych analiz u dzieci w 9. i 12. roku życia. Jak przebiegają prace?

Badania potrwają trzy lata. Biorą w nich udział pacjenci z kohorty, którzy skończyli 9 lat. Wśród 400 dzieci z Łodzi i Legnicy lekarze przeprowadzają dokładne badanie lekarskie oraz pobierają materiał biologiczny – mocz, krew, ale też na przykład kurz domowy, w którym badają występowanie alergenów pleśni, roztoczy, psa lub kota.

Z kolei informacje na temat zdrowia i warunków życia grupy pół tysiąca 9-latków z ośmiu innych regionów dotrą do naukowców w postaci wywiadów kwestionariuszowych. Wywiad obejmie dane demograficzne, dotyczące przebytych chorób, objawów alergii i astmy u dziecka.

W ostatnich trzech dekadach coraz częściej choroby alergiczne takie jak alergiczny nieżyt nosa, alergia pokarmowa oraz atopowe zapalenie skóry w szczególności astma oskrzelowa rozpoznawane są u najmłodszych. Jak podkreśla prof. Iwona Stelmach –zanieczyszczenie środowiska ma niewątpliwie wpływ na rozwój uczuleń i objawów alergii.

Jak zatem mogą przełożyć się rezultaty badań podstawowych prof. Stelmach na rozwój nauki, cywilizacji i społeczeństwa? – Projekt pozwoli na kompleksową analizę dotyczącą wpływu czynników związanych ze stylem życia matki w czasie ciąży i ekspozycji dziecka na czynniki środowiskowe oraz czynników immunologicznych warunkujących rozwój astmy oskrzelowej i nowych uczuleń u 12-latków – informuje kierownik. – Jest to unikalne badanie kohortowe nie tylko w skali naszego kraju, ale również na arenie międzynarodowej – podkreśla.

Warto zauważyć, że kierownik oddziału klinicznego i projektu „Wpływ ekspozycji na czynniki związane ze stylem życia matek w czasie ciąży oraz ekspozycji po urodzeniu na rozwój astmy oskrzelowej i nowych uczuleń u dzieci w wieku szkolnym”, realizowanego w ramach jednego z programów Narodowego Centrum Nauki –  prof. Iwona Stelmach – jest autorką ponad 1000 publikacji naukowych, w tym w czasopismach impaktowanych i autorką wielu rozdziałów w książkach.

Damian Baran

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*